Od svih lampica u automobilu – EPC je najmanje poznata. Stariji automobili ga uglavnom nemaju, a to je žuto svetlo sa brojem motora. Novi automobili uključuju, na primer, vozila koncerna Folksvagen.
Prvobitno dizajniran da obaveštava o problemima sa funkcijama paljenja i goriva, uloga EPC-a sada uključuje praćenje brojnih elektronskih sistema aktivne bezbednosti, kao što su elektronska kontrola stabilnosti i tempomat, piše HAK Revija.
The day women learn that taking a car to a dealer to be fixed is a waste of money and they do a bad job, my friend was charged 8k for a VW polo clutch plate, jiki jiki after a week the car has an EPC light on pic.twitter.com/ywfYCQp6lC
— Anele_ace (@Anele5151) June 6, 2024
Elektronska kontrolna jedinica (ECU) vašeg vozila je mozak automobila koji omogućava motoru, pogonu i drugim sistemima da pravilno funkcionišu. EPC nadgleda ECU i nadgleda ove funkcije, a ako nešto krene naopako, upali se žuta EPC lampica na instrument tabli.
Može biti pokazatelj ozbiljnih problema
Istovremeno, u zavisnosti od kvara, mogu se upaliti i druge lampice upozorenja, kao što je lampica za proveru motora. Ako se EPC lampica upali, tempomat bi mogao sam da se isključi, a elektronska kontrola stabilnosti takođe može prestati da radi. Da biste pokušali da zaštitite motor od oštećenja, mogao bi da se aktivira režim limp-home (smanjenje snage motora).
EPC lampica upozorenja može biti indikacija manjeg problema ili veoma ozbiljnih problema. Stoga, ako se lampica upali, odmah pronađite bezbedno mesto da mehaničar pregleda vaše vozilo.
Čak i ako se čini da automobil radi normalno, nemojte nastaviti da vozite duže nego što je potrebno. Vozilo bi trebalo da pregleda mehaničar što je pre moguće. Ne bi škodilo da pogledate knjižicu sa uputstvima vašeg vozila i vidite da li ima EPC lampicu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com