Nissan Primera – sajonara dosado

Sudeći po rečima svog šefa Karlosa Gosna: „Nikada više nećemo praviti dosadne automobile!“, Nissan je izvukao pouke iz grešaka u prošlosti. Za to da li je neki auto dosadan ili naročit, presudna je njegova optika, a tu kod Nissan-a zadnjih godina nije bilo ničeg vrednog pažnje. Zato je evropski dizajnerski centar u Geretsridu kod Minhena od japanske centrale dobio jasnu direktivu da to sa novim modelom Primera mora da se promeni.

Nova Primera će najpre biti ponuđena kao limuzina sa četvora vrata i kao karavan pod nazivom Traveller, a u julu će uslediti i varijanta sa petora vrata. U ponudi će biti tri motora (dva benzinca i jedan Commonrail-turbodizel), kao i tri paketa opreme. To, doduše, ne deluje naročito inovativno, ali je zato način na koji je tehnika zapakovana zaista reprezentativan.

Unutrašnjost je veoma prostrana, a posebno se ističe sasvim nov oblik instrument-table. Ispred volana vlada velika praznina, a tri kružna instrumenta su se preselila na sredinu armaturne table, koja se u vidu elegantnog luka proteže od jednih do drugih vrata. U sredini su smešteni i svi prekidači i pripadajući monitor, a to kako je jednostavno i logično Nissan rešio upravljačke elemente, predstavlja pravo remek-delo dizajna i ergonomije.

Glavna odlika karoserije je njen tzv. One-Box dizajn. Prelazi sa prednjeg dela vozila na putničku kabinu i potom na prtljažnik su meki i tečni, tako da podela vozila na tri dela, tipična za limuzine, praktično ne postoji. Upadljiva i dopadljiva karoserija je obeležena velikim ravnim površinama, blagim oblinama i malim brojem ivica. To se ne mora svakome svideti, ali se ovaj auto optički ipak jasno distancira od široke mase vozila u srednjoj klasi.

Donji postroj deluje vrlo uverljivo, dok novi dvolitarski motor od 140 KS (103 kW) ne ostavlja nikakav poseban utisak. Radi se o solidnom motoru, kome, međutim, kako u kombinaciji sa šestostepenim manuelnim, tako i sa automatskim menjačem, nedostaje startnost i suverenost. To za auto ovog tipa ni u kom slučaju nije tragično, ali nije ni naročito impresivno.

Vredni pažnje su, sa druge strane, inovativni detalji opreme, kao npr. kamera za vožnju unazad, koja je instalirana iznad zadnje registarske tablice. Kada se menjač ubaci u hod unazad, automatski se na monitoru pojavljuje slika sa kamere, što uparkiravanje pretvara u zadovoljstvo. Pravi blagoslov za vožnju u koloni ili na dužim etapama autoputem nesumnjivo predstavlja tzv. Intelligent Cruise Control (ICC), sistem sa infracrvenim senzorom u prednjem braniku, koji tokom vožnje održava rastojanje od vozila ispred i po potrebi automatski koči ili ubrzava. Nažalost, još nije poznata kalkulacija cena, ali se predviđa da će početni model sa četvora vrata i benzinskim motorom od 1,8 litara sa 116 KS (85 kW) koštati oko 40.000 DEM.

Bliske teme:

  • Novi Ford Mondeo – upadljivo neupadljiv
  • C5 – Citroen-ov korak u novi milenijum
  • Renault Laguna – Sezame otvori se
  • Bitka za prevlast u srednjoj klasi: Ford Mondeo, Audi A4 i Mercedes C 180

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com