BEOGRAD – U Srbiji je u 2018. godini prodato 30. 731 novih automobila, ลกto je rast od oko sedam-osam procenata u odnosu na proteklu godinu, kaลพu u Srpskoj asocijaciji uvoznika vozila i delova uz ocenu da trลพiลกte automobila u Srbiji raste zbog boljih uslova finansiranja, lakลกe nabavke i pojeftinjenja vozila.
U Srbiji su se 2018. najviลกe prodavala vozila marke „ลกkoda“, zatim „fijat“, „folksvagen“, potom „reno“, „daฤia“, „hjundaji“, a znaฤajno interesovanje vladalo je za japanske automobile.
Predsednik Asocijacije Miloลก Petroviฤ rekao je Tanjugu da je prema podacima MUP-a, i kriterijumu prvi put registrovano novo vozilo, proลกle godine ukupno registrovano 30. 731 vozilo, a od tog broja, 25.000 ฤine putniฤka i 5.500 laka komercijalna vozila do 3, 5 tona.
„Prema tim podacima vidi se da smo se ‘vratili’ na 2011. godinu kad je prodato 30.000 vozila, ali smo daleko od 2008. kada je prodato 60.000 vozila“, rekao je Petroviฤ.
U Srbiji je 2018. najviลกe interesovanja bilo za vozila marke ลกkoda, zatim fijat, folsvagen, potom reno, daฤia, hjundaji, a
Govoreci o tome ลกta je uticalo na veฤu prodaju novih automobila, Petroviฤ je rekao da je najviลกe uticalo to ลกto je sada nikad lakลกa nabavka vozila, zatim to ลกto se sve viลกe udruลพuju finansijske institucije, prodavci, osiguravajuฤe kuฤe, i samim tim lakลกe dolazi do kredita, pojednostavljena je procedura, a automobili nikad nisu bili jeftiniji.
Takoฤe primetno je i da je povecana i prodaja luksuznih automobila iz premium segmenta i to mercedesa, audija, BMW-a.
„Sva tri luksuzna brenda su se vrlo dobro prodavali, a kao novi brendovi su se pojavili i rendz rover, ferari, maserati, rols rojs, i primetno je da se ta luksuzna vozila sve bolje prodaju“, naveo je Petroviฤ.
ล to se tiฤe prodaje elektriฤnih vozila, to je i dalje na nivou ลกtatistiฤke greลกke, istiฤe sagovornik Tanjuga.
On navodi da je, od kada je poฤeo trend elektrifikacije, prodato svekupuno 400 vozila koji su ekoloลกki ฤista.
Ipak, primetan je trend da kompanije sve viลกe prelaze na ekoloลกki ciลกta vozila, pa je vaลพno da postoje kako podsticaji za to, tako i odgovarajuฤa infrastruktura.
Petroviฤ kaลพe i da je poraลพavajuฤe to ลกto se svake godine uvozi veliki broj polovnih vozila.
„Srbija je jedina zemlja u svetu gde se moลพe uvesti iz 2000. godine automobil, praktiฤno star 19 godina“, rekao je Petroviฤ.
Kako kaลพe, potom se vlasnici sreฤu sa problemima da ta vozila ne mogu da proฤu tehniฤki pregled zvog nove uredbe.
U 2018. 143.000 polovnih automobila je uลกlo u Srbiju, a prethodne 157.000, ลกto znaฤi da je manje polovnih vozila uลกlo u zemlju, jer se najavljuje da neฤe moฤi da se registruju ako imaju nedozvljenu emisiju gasova, rekao je Petroviฤ.
Uvoz odnosno prodaja polovnih vozila je pet puta viลกa nego novih automobila, a 90 odsto njih ima Euro 3 normu, sto je veฤ zabranjeno u Evropi, ukazuje sagovornik Tanjuga.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com