Velikim imenima automobilske industrije, među kojima su i Folksvagen i Fijat Krajsler, prete novčane kazne čiji će se iznosi meriti milijardama zbog neusaglašenosti sa novim strogim evropskim ograničenjima emisije ugljen-dioksida najavljenim za 2021. godinu, prema jednoj studiji objavljenoj danas.
„Procenjuje se da će samo četiri od 11 proizvođača ispuniti standarde EU 2021 o emisiji ugljen-dioksida, dok će se ostali suočiti sa visokim novčanim kaznama“, naveli su istraživači iz britanske firme PA Konsalting u saopštenju, a prenosi agencija Frans pres.
Zemlje Evropske unije su se dogovorile 2014. godine da proizvođači automobila treba da ograniče emisiju CO2 na 95 grama po kilometru kod svih modela vozila u njihovom proizvodnom portfoliju u roku od sedam godina.
Količina emisije u 2015. godini iznosila je oko 130 grama po kilometru u proseku.
Ako ne ispune propisani standard, automobilske grupacije će morati da plate novčane kazne od 95 evra (114 dolara) po gramu prekoračenog limita, a taj iznos se onda množi s brojem automobila koje prodaju u 2020. godini.
„Većina proizvođača automobila će se suočiti s kaznama, naročito nemački koji često nude veće motore koji više zagađuju“, prognoziraju autori studije.
Nemački BMV, Folksvagen i Dajmler, američki „Ford“, italijansko-američki Fijat Krajsler, francuski Pežo-Sitroen (PSA) i južnokorejski Hjundai neće moći da stave pod kontrolu svoje emisije do predviđenog roka, piše u studiji.
Ta „pilula“ će biti naročito gorka za Pežo, matičnu kompaniju PSA, koja neće uspeti da ispuni ovaj cilj samo zbog nedavne kupovine nemačkog Opela od DŽeneral Motorsa, ocenjuje francuska agencija.
Kao najveći proizvođač automobila u svetu i vlasnik Audija i Poršea, Folksvagen bi mogao da plati danak od 1,7 milijardi evra, dok bi briselska globa za Fijat Krajsler mogla da dostigne 1,2 milijarde evra, navodi se u prognozama.
Predviđa se da će švedski Volvo, japanska Tojota, francusko-japanski Reno-Nisan i Jaguar Lend Rover ispuniti standarde o emisiji CO2.
Nemački proizvođači automobila su najavili poplavu električnih modela za naredne godine, jer su skandali u vezi sa varanjem na testovima emisije gasova nagrizli imidž dizelaša, za koje su tipovali da će smanjiti količinu CO2.
Ipak, nova tehnologija će prekasno stići na tržište da bi poštedela automobilske kompanije od visokih kazni 2021, zaključuje Frans pres.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com