Automobili su poslednjih godina postali važan deo sajma potrošačke elektronike u Las Vegasu. Sada su u žiži oni koji imaju „osećanja”. „Honda” tvrdi da će njena vozila biti u stanju da „veštački proizvode sopstvene emocije”, dok i ostala velika imena imaju u planu vozila sposobna za interakciju sa vozačem.
Američki proizvođač električnih automobila „Faradej fjučer” predstavio je u Vegasu „novu automobilsku vrstu” – električni sedan koji će imati ubrzanje „formule jedan” i sposobnost učenja i prilagođavanja vozaču, preneo je „Gardijan”.
FF-91 bi trebalo da uđe u proizvodnju 2018. godine i postaće konkurencija vozilima „Tesla motorsa” u segmentu električnih sportskih automobila. Ima 1.050 konjskih snaga i ubrzava do 100 kilometara na čas za samo 2,39 sekundi, dok „tesla model es P100D” to može za 2,5 sekundi.
Jedna od mogućnosti je da se automobil sam parkira kada ga vozač napusti. Takođe poseduje dve aerodinamične antene koje će omogućiti da se ponaša kao veliki ruter za bežični internet. Otključavaće se prepoznavanjem lica vlasnika i naučiće neke stvari o vozaču i stalno će se prilagođavati njegovim navikama.
Uprkos svim obećanjima, postoji bojazan da ovaj sportski sedan sa „mozgom”, koji bi bio prvi model kompanije „Faradej fjučer” u redovnoj proizvodnji, neće ni biti napravljen, objavio je „Gardijan”. List podseća da je u novembru prekinuta gradnja proizvodnog pogona vrednog milijardu dolara zbog dugova, a da su u decembru trojica direktora napustila kompaniju za manje od nedelju dana.
Blogovi o automobilizmu prenose međutim da je kompanija već počela da prima porudžbine. Zainteresovani kupci treba da polože povratni depozit od 5.000 dolara kako bi rezervisali svoj primerak. „Faradej fjučer” još uvek ne želi da saopšti cenu, osim što napominje da je reč o „izuzetno luksuznom automobilu”. Nagađa se da bi FF-91 mogao da košta između 150.000 i 200.000 dolara.
Inače, „Faradej fjučer” osnovao je kineski milijarder Džija Jueting, kao startap projekat. Sada traži investitore koji bi uložili novac u njegovo „električno auto-čedo”. „Ne pravimo samo vozilo, već globalni sistem ekološke mobilnosti. Spreman sam da posvetim sve kako bih ostvario san. Čak i svoj život”, rekao je Džija.
On je investirao više od 300 miliona dolara sopstvenog novca da bi stvorio električni auto FF-91. Na pitanje kako će zaraditi novac proizvodeći elektronske automobile, Džija je rekao da „neće odustati, već će nemoguće pretvoriti u realnost”.
Cena između 150.000 i 200.000 dolara
FF-91 bi trebalo da uđe u proizvodnju 2018. godine i imaće sledeće karakteristike:
* 1.050 konjskih snaga
* do 100 kilometara na čas ubrzavaće za samo 2,39 sekundi
* mogućnost da se automobil sam parkira kada ga vozač napusti
* dve antene će omogućiti da se ponaša kao ruter za bežični internet
* depozit za auto iznosi 5.000 dolara a mogao bi da košta između 150.000 i 200.000 dolara
(Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com