Klima-uređaj se smatra idealnim rešenjem za vreme nesnosnih letnjih vrućina, kada smanjuje toplotu u unutrašnjosti putničke kabine, međutim, ovaj izum moderne industrije ima i brojne prednosti u jesenjem režimu rada, kada može znatno da pomogne u smanjivanju zamagljenosti stakala, što je redovan i opasan pratilac vlažnih i hladnijih vremenskih prilika.
U borbi sa zamagljenim staklima najbolje pomaže ili uključivanje grejanja ili otvaranje prozora. Međutim, u praksi je primetno da obe metode mogu biti potpuno neefikasne, pa se pristupa staroj dobroj krpi. Malo je poznato da klima-uređaj mnogo efikasnije sprečava zamagljivanje stakala, i to ne samo kada greje nego i u kombinaciji grejanja i hlađenja, to jest u srednjem režimu rada.
Mnogi vozači neopravdano izbegavaju korišćenje klima-uređaja u jesen i zimu, pa time prouzrokuju njegov kvar. Naime, uređaj bi trebalo povremeno uključivati, kako bi se podmazale njegove vitalne komponente, kao što je to, na primer, kompresor. Zato, čak i ako vam ne treba klima, uključite je svakih nekoliko dana na nekoliko minuta.
Predrasude kao što je ona da pri niskim temperaturama može doći do smrzavanja kompresora i instalacije su neosnovane, jer je sistem opremljen blokadom koja gasi kompresor ako nema strujanja unutar sistema zbog zamrznutosti. Ipak, ako je temperatura niža od pet stepeni Celzijusa, ne uključujte klima-uređaj u vožnji, jer strujanje spoljnog hladnog vazduha pri visokim brzinama može zamrznuti sistem. U tom slučaju klima-uređaj uključujte kada automobil stoji. Klima-uređaj definitivno ima svojih prednosti i kada temperature nisu letnje, samo ga treba koristiti s pažnjom.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com