Jutarnje temperature spustile su se oko nule, što je znak da smo u delu godine kad pre posla ulazimo u ledom okovana vozila, a posebno su osetljivi akumulatori u automobilima. Zapravo, sada će najviše vozača na svojoj koži osetiti ranjivost akumulatora jer hladna jutra jesu idealna prilika u kojoj oni najčešće zakažu, pa ne možemo da pokrenemo automobil.
I tada postajemo svesni da bez struje koju ta velika baterija pruža vozilo ne bi služilo ničemu, osim za popunjavanje parkirnog mesta. Akumulator je srce električnog sistema vozila ključan za pokretanje motora, ali i rad svetala, prozora, brisača, klima-uređaja, grejanja sedišta, radija i čitavog niza drugih električnih potrošača kojih je sa svakom novom generacijom automobila sve više.
Tehnologija i efikasnost akumulatora takođe napreduju i prate sve veću kompleksnost modernih vozila, ali i dalje je reč o potrošnoj komponenti koju ćete u nekom trenutku morati da menjate, zato je dobro redovno proveravati njeno „zdravstveno” stanje.
Kada je vreme za zamenu
Redovne provere stanja napona profesionalnim ispitivačem daće vam do znanja da li je vreme za zamenu. Npr., ako je akumulator u celosti napunjen, ima napon od barem 12,6 volti, kod vrednosti od 12,2 volti napola je pun, a kod 11,9 volti gotovo je prazan.
Ako merač pokazuje manje od 11 volti, akumulator treba što pre zameniti. Redovnu zamenu mogu preduhitriti razni problemi, a prvi znak da nešto nije u redu s vašim izvorom električne energije jesu sporija i teža pokretanja motora, ponajpre kod hladnog starta u ovo doba godine.
Treba znati i da prve jesenje niže temperature nisu jedini, a ni glavni krivac što akumulator ujutro nije reagovao na nadražaje. Njega je načelo leto, visoke temperature, a hladnoća ga je samo dokrajčila.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com