Kada smo u pravu i kada nismo

Nije nemoguće rešiti neku svađu, diskusiju i bilo kakva druga sporna pitanja na civilizovan i relativno brz način. Materija za koju se zalažete mora Vam biti jasna u svim aspektima kako biste znali da li ćete uspeti da dokažete da imate pravo, i ako jednom uspete, da li Vam to daje neku prednost.

U suštini, radi se o sledećem: dokle vredi ići? Bilo da se radi o prepirci na stepeništu ili nekom važnom poslovnom problemu, ne vredi braniti sopstveni stav po svaku cenu i iz jednog jedinog razloga – da bismo povredili protivnika.

Pored toga što će Vas proglasiti svadljivim i cepidlakom, sukob će Vam se kad tad obiti o glavu na razne načine, naročito u slučajevima kada ste svakako prisiljeni da komunicirate sa protivnikom (bilo na poslu, u komšiluku, u poslovnoj saradnji itd.): pre ili kasnije, vatra koja je tinjala ponovo će se pretvoriti u požar.

Ima mnogo primera za to i nepotrebno je navoditi sve vrste svađa koje se dešavaju između ljudi. Osnovna kultura nam nalaže da, izvan naših ličnih interesa, probleme treba rešavati bez niskih udaraca, uvreda, niskosti ili uzvraćanja. Neka svako ovo tumači prema sopstvenom iskustvu. Da ne pominjemo to da je, ako nismo u pravu, priznanje uvek znak velike inteligencije.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com