Ako pozivate ljude na večeru (barem desetak dana ranije), potrudite se da bude dovoljno stolica, salveta, pribora i tanjira. U slučaju da morate da je otkažete u poslednjem trenutku, obavestite ih telefonom, odmah predloživši neki drugi datum. Za one koji dolaze u goste: ne pojavljujte se nikada praznih ruku (vino i cveće su najedkvatniji). Ne odbijajte nikada poziv, niti ga otkazujte u poslednjem trenutku, osim ako nemate vrlo važne razloge. Nemojte nikada pitati ko je još pozvan: domaćica će vas sama o tome informisati. Pitajte na vreme da li možete nekoga da povedete, procenivši kako će to domaćini primiti, a i kako će se odraziti na celu situaciju. Izbegavajte da zovete nekoga koga domaćini poznaju i upravo zbog toga ga nisu pozvali.
Isto tako, ne bi trebalo nekoga zvati na večeru, a ostale posle večere: ovi bi osetili da su manje važni, i to bi vam svakako zamerili.
Ako se radi o koktelu, poziv se upućuje nekoliko sedmica ranije. Nemojte pozivati suviše ljudi, kako biste obezbedili ambijent u kojem se ljudi slobodno kreću i prolaze.
Unapred pripremite sve ono što može da stoji: sendviče, belo vino, pića (martini, džin tonik, likeri). Stavite pepeljare na strateški procenjena mesta, tako da niko nema potrebe da ih naknadno traži.
Ako ste vi domaćin, potrudite se sa svima da pričate, predstavljajući povučenije osobe ekstrovertnim. U slučaju pak da ste vi u gostima, nemojte se zalaufati da pričate sa svima, ali istovremeno nemojte se ni izdvajati sa samo jednim sagovornikom, bilo da on kao i vi želi da bude izdvojen, bilo da želi nove kontakte koje biste mu vi lično onemogućili ako ga prisvojite. Na koktelu se ostaje najviše sat vremena. Dan kasnije nazovite domaćina i zahvalite mu se na pozivu. Kada je reč o aperitivima, pozivi se upućuju posle 11.30 i 18.00.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com