Poklon je pokazatelj da nam se neko dopada, da ga volimo ili poštujemo, i razlikuju se u zavisnosti od prirode nekog odnosa i prilike.
U profesionalnom odnosu
Ako se odvija u okviru profesionalnih odnosa, dobro je da se odlikuje elegancijom i posebnim detaljima (penkala ili druge kvalitetne olovke, knjiga, ploča ili CD klasične muzike ili džeza sasvim odgovaraju ovoj situaciji), i uz njega ide vizitkarta. Obično se ovakvi pokloni čine za novogodišnje praznike, ali ne i za rođendane.
Kako ne pogrešiti
U ovom i u ostalim slučajevima, čak i tamo gde je odnos intimniji, setite se da je poklon znak pažnje, a ne način da pokažete kako ste se obogatili.
Nemojte činiti preskupe poklone, naročito ako odnos nije dovoljno blizak da opravda tako nešto: dovodi ljude u neprijatnu situaciju a sam odnos čini iskrivljenim i ne više spontanim. Isto važi i u suprotnom slučaju, kada se poklanja neka bezvredna sitnica.
Birajući poklon dakle, treba imati na umu da je namenjen nekome drugome, a ne vama, i da treba da poznajete njegov/njen ukus. Izuzetak su ploče, CD-ovi, knjige i video kasete, jer poklonom pružate drugome mogućnost da upozna autore za koje još nije čuo. Ali uvek je bolje upoznati tuđi ukus i u ovim slučajevima.
Ovo su osnovna pravila, ali ima ih mnogo više: na primer, kome nikada ne treba učiniti poklon, ili šta ne treba nikada – ali nikada poklanjati.
O tome u narednim prilozima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com