Promena poklona, poklanjanje sopstvenih poklona, posvete

Navešćemo ovde još poneko pravilo, kako bismo priveli kraju poglavlje koje bi se moglo nastaviti na više stranica.

Zamena poklona (u slučaju da veličina nije odgovarajuća ili je u pitanju roba sa felerom, ili pak predmeti koji su na neki drugi način neodgovarajući) moguća je uglavnom u svakoj prodavnici: dovoljno je da zadržite račun, ili da zamolite osobu koja vam je dala poklon da ga vrati (naravno, prethodno se uverivši da taj postupak neće povrediti tu osobu).

Cirkulisanje poklona se nikada ne preporučuje, bilo zato što to nije po bontonu bilo da bismo izbegli neprijatne situacije: pre ili kasnije može se desiti da onaj koji vam je učinio poklon negde nabasa na njega.

Svaki poklon (naravno da sa njega treba skinuti cenu) treba da bude propraćen porukom sa lepim željama i potpisom (ako je moguće, nemojte koristiti klasične i otrcane tipa „Srećan rođendan!, tvoj…“, ili „Srećan Božić/Nova godina“. Izjave tipa: „Neka i ova godina bude puna lepih osećanja i smeha!“ ili „Želim vam radostan Božić, i Novu godinu punu sunca!“ dostojno će ih zameniti).

Ako poklona ima mnogo i uruče se odjednom na nekoj proslavi ili svečanom ručku/večeri otvaraju se na kraju; ako vas je dvoje, to se može i odmah učiniti. Treba se srdačno i obradovano zahvaliti na svim poklonima, ne dopuštajući da se naše razočarenje, koje je često neizbežno, primeti.

Nekada je bilo nedopustivo, a danas je vrlo simpatično da žena pokloni cveće muškarcu; to je obično crvena ruža, ali je i lep buket ušao u modu.

Isto tako je još uvek lep običaj, mada pomalo zaboravljen, pokloniti belu košulju novorođenom detetu: stara izreka „rođen sa košuljom“ možda će mu doneti sreću.

I najzad, dvoje zaljubljenih nemaju potrebu za posebnim povodima da bi razmenili poklone.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com