Nemojte se služiti solju i biberom prstima ili vrškom noža: zamolite domaćicu za odgovarajuće posude za to.
Nemojte se igrati sa mekim delom hleba, praveći od njega loptice. Ako ne volite sredinu, odložite je sa strane, nikada u tanjir. Nemojte mrviti oko sebe.
Izgleda da treba izbegavati naviku da se hlebom pokupi soft koji ostane u tanjiru: danas je i to dopušteno, pod uslovom da se izvede viljuškom i hlebom, i bez „lizanja tanjira“.
Strogo izbegavajte da koristite normalan nož za ribu (postoji nož za to), sir (ista stvar, osim kod mekanih sireva: u tom slučaju se koriste nož i viljuška), kajganu i omlet, jaja, površe, krompir, salatu.
Ne treba birati voće iz zdele, već uzeti jednostavno voćku koja nam je najbliža. Koštice se ispljunu u šaku i stave u tanjir. Banana se ljušti prstima i nožem a jede viljuškom. Narandža se ljušti nožem. Kruške, jabuke, breskve i kajsije se seku na pola, a potom na četvrtine nožem i viljuškom, svaki deo se nabode na viljušku i ljušti nožem. Trešnje, grožđe i urme se jedu rukama. Kod lubenice se prvo izvade semenke vrhom noža, iseče se na komadiće i jede rukama.
Nemojte žvakati koštice masline.
Nemojte nikako koristiti čačkalicu za stolom. Ako ih nema, nemojte ih ni tražiti. Pijte bešumno; ne igrajte se priborom za jelo; ne spuštajte previše glavu u tanjir.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com