Ponekad je lakše popustiti nego izaći na kraj sa besom drugog deteta, posebno kada traži još pet minuta TV-a, iako smo već rekli ne. Ali šta da se radi?
Iako se čini da je lakše popustiti, to zapravo pokazuje deci da mogu da pomeraju granice i dobiju ono što žele. Način na koji komuniciramo sa decom oblikuje njihovo razumevanje granica i posledica, objašnjava pedijatrijski psiholog En-Luiz Lokhart. Ako im često popuštamo, deca mogu početi da se osećaju da imaju pravo na stvari koje ne zaslužuju.
Evo nekoliko fraza koje treba izbegavati:
1. ‘U redu. Samo ovaj put.’
Ako popustite nakon što kažete „ne“, deca uče da su granice fleksibilne. Umesto toga, budite dosledni i objasnite zašto je vaša odluka „ne“.
2. ‘Ako si dobar, dobićeš slatkiše.’
Korišćenje nagrada za svako ponašanje može naučiti decu da se ponašaju samo kada dobiju nešto zauzvrat. Pokušajte da koristite prirodne posledice, kao što su: „Završio si domaći zadatak, sada imaš više vremena za igru.“
3. ‘Naravno, možeš da dobiješ to’
Učenje deteta da bude strpljivo i čeka je korisno za razvoj. Na primer, podignite ruku kada vas dete prekine i objasnite da mora da sačeka.
4. ‘Daću ti ovo sada, ali moraš obećati da ćeš se kasnije ponašati dobro.’
Deca često ne mogu da ispune takva obećanja jer su trenutno fokusirana na sadašnji trenutak.
5. ‘Ne moraš to da radiš ako ne želiš.’
Ova fraza ne uči decu odgovornosti, posebno kada su u pitanju kućni poslovi.
6. ‘To sam ti već rekao 12 puta.’
Ponavljanje iste stvari iznova i iznova može naučiti decu da ignorišu vaša uputstva. Umesto toga, budite dosledni i postavite jasne granice.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com