Od svih „bazičnih emocija“, čini se da je bes kulturološki najmanje socijalno poželjan.
U trenucima kada dete iskazuje bes, roditelji i okolina taj čin najčešće ocenjuju kao neopravdan i često je njihova reakcija na detetov buran ispad kontraproduktivna.
Kako reagovati kada dete ima tantrum?
Agresivnost je sastavni deo ljudske prirode, a to što je neko ne ispoljava, ne znači da je ne oseća.
Prva ispoljavanja kod dece se javljaju za period oko 1. rođendana, a kao crta ličnosti se stabilizuje oko 4. godine. Napadi besa se najčešće javljaju oko druge godine i manifestuju se različito.
Koliko god deca bila lepo vaspitana, ne treba zaboraviti da su još u fazi razvoja i da ne umeju da kontrolišu svoje emocije, nagomilan stres i utiske koje pokupe tokom dana.
Interaktivna reakcija svakog roditelja jeste da utiša dete i prekine izliv besa. Ali stručnjaci tvrde da je potrebno uraditi upravo suprotno.
5 zlatnih pravila za uspešno kanalisanje besa kod dece
1. Ne vičite na dete – nema efekta, dete vas ne čuje u tim trenucima i ne razume šta mu govorite. Kada se napad besa stiša, onda pokušajte da na lep način detetu objasnite u čemu greši, kao i da uradi ono što ste od njega tražili.
2. Ne smejte im se – time omalovažavate njihova osećanja.
3. Ne imitirajte ih i ne rugajte im se – tako usvajaju obrazac ruganja drugoj deci.
4. Ne kažnjavajte ih – mogu da potiskuju osećanja kasnije u životu.
5. Ne nudite im nagradu da prestanu – tako uče da manipulišu drugima
„Vremenom, uz pomoć roditelja, dete će naučiti da kontroliše emocije. Dok se to ne dogodi, roditelj mora da pokušava da smiri dete lepim rečima i zagrljajem, ali ne nasilno jer bi tada bes mogao da se produbi. Dete će se osećati sigurno jer može da izrazi emocije i dobije utehu, kaže pedijatar dr. Đovana Armano.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com