Da li deca treba da koriste mobilni i u kojoj meri?

Roditeljima je prioritet zdravlje dece, a tehnologije napreduju i ฤini se da prate naลกu decu od malih nogu. Jasna je vaลกa zabrinutost, zdravlje deteta je na prvom mestu, ali odmah iza nje je njihova sreฤ‡a i radost. Tada se postavlja pitanje ลกta raditi kada dete od vas traลพi svoj prvi mobilni telefon? Da li mu ga priuลกtiti i kako ฤ‡e to uticati na detetov razvoj i socijalne sposobnosti? Pitali smo struฤnjake iz oblasti deฤije psihologije, da nam razreลกe dilemu ili bar malo pomognu prilikom razreลกavanja iste.

Odgovaramo na pitanje da li deca treba da koriste mobilne telefone i u kojoj meri.

Psiholozi sa Oksforda istraลพivali su delovanje mobilnih telefona na rast i razvoj dece i doลกli do zakljuฤka da najveฤ‡i uticaj imaju na njihovo psihiฤko stanje. Uticaj tehnologije moลพe da bude loลก ukoliko deca doลพive nasilje putem interneta od odraslih ljudi, ali i svojih vrลกnjaka. To nasilje moลพe da bude mnogo veฤ‡e od klasiฤnog ruganja zato ลกto nose naoฤare ili odbijaju sitne poroke za koje njihovo druลกtvo misli da su kul.

Zapravo, noลกenje naoฤara i odbijanje poroka jeste za pohvalu i to su situacije u kojima nas ljudi odbacuju i sa kojima smo se susreli tokom puberteta. Ali sa zlostavljanjem na internetu se nismo susretali tokom odrastanja,ย  a danas ga deca trpe u velikoj meri, istiฤu psiholozi. Jednim komentarom trajno se moลพe naruลกiti mentalno zdravlje deteta, zato deci treba skrenuti paลพnju na loลก uticaj druลกtvenih mreลพa.

Uvek je dobro ispratiti ลกta se deลกava na deฤijim profilima. Upamtite da su nama bezazlene deฤije opaske u kojima prozivaju vaลกe dete zbog bubuljica na licu, ali to moลพe vaลกe dete udaljiti od drugih i potpuno mu naruลกiti samopoลกtovanje.

Psiholoลกki uticaj interneta, druลกtvenih mreลพa i samih mobilnih telefona moลพe biti loลก i zato je vaลพno pratiti ponaลกanje svog deteta i njegovo ponaลกanje na druลกtvenim mreลพama.
Susreฤ‡emo se sa ฤinjenciom da pametni ekrani zraฤe plavim svetlom koje moลพe pokvariti vid vaลกeg deteta, posebnom u mlaฤ‘em periodu do 12 godine, tako da tokom puberteta poฤnu da nose naoฤare.

Psiholozi nemaju samo negativne vesti navode da je psiholoลกko stanje deteta zavisno od naฤina na koje koristi mobilni telefon, druลกtvene mreลพe i internet. Ne mora doฤ‡i do negativnog ishoda ukoliko se prednosti digitalnog sveta iskoriste za uฤenje i usavrลกavanje svojih hobija, stranih jezika i drugih veลกtina. Zapravo ฤ‡e mobilni telefon, tablet ili raฤunar u tom sluฤaju biti sjajna investicija.

Pored toga oseฤ‡aฤ‡ete se sigurnije kada vam se dete javi iz da je zavrลกilo sa nastavom ili ima ฤas viลกe, neฤ‡ete brinuti ako se duลพe zadrลพi u ลกkoli i uvek ga moลพete pozvati da vidite da li je sve u redu.

Kao ลกto rekosmo, sve u ลพivotu ima prednosti i mane pa tako i mobilni telefoni. Vi najbolje poznajate svoje dete i ukoliko se dogodi neka neprijatnost trudite se da razgovarate i da je zajedno sa detetom prevaziฤ‘ete- to je naลก dobronameran savet.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com