Deca su prve žrtve globalnog otopljavanja, upozorava Međunarodni fond za decu i omladinu (Unicef), navodeći da 690 miliona dece živi u oblastima u kojima se posledice klimatskih promena najviše osećaju.
Oko 530 miliona dece živi u zemljama, mahom azijskih, koje su redovno na udaru katastrofalnih poplava, a 160 miliona njih u zonama velikih suša, pre svega u Africi, ističe se u studiji koju je objavio Unicef.
„Broj dece izloženo klimatskim opasnostima je zabrinjavajući“, napominje svetska organizacija i dodaje da su „deca ta koja će najviše patiti zbog klimatskih promena“.
„Ona već sada snose posledice tih promena“, stoji u studiji.
Ekstremni klimatski fenomeni, pojačani porastom globalnih temperatura – uragani, poplave, suše, toplotni udari, ubrazavaju širenje dečijih bolesti kao što su malarija, neuhranjenost, akutna dijareja i upala pluća.
Suša uništava useve i utiče na vrtoglavi rast cena životnih namirnica, pogoršavajući neuhranjenost koja je odgovorna za polovinu smrtnih slučajeva kod dece mlađe od pet godina u svetu, podseća Unicef.
Unicef zato smatra da treba dati „prioritet adaptaciji klimatskim promenama kako bi se izašlo u susret potrebama najosetljivijih članova društva – deci“.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com