Dečak pio litar kravljeg mleka svaki dan, pedijatri posumnjali na ovu bolest

Jedna majka podelila je svoje iskustvo sa hranjenjem dece, zbog čega je morala da napravi korenite preomene. Naime, pedijatar se zabrinuo zbog dečakovog bledog tena, pa ga je poslao na vađenje krvi. Rezultati su pokazali ozbiljan nedostatak gvožđa.

„Vaš sin nema leukemiju“, rečenica je nakon koje je laknulo majci dečaka. Kako je objasnila, nivo hemoglobina bila mu je između 4,5 i 5,6, a normalan raspon za dvogodišnjaka bio je 10,9 do 15.

„Njegova anemija bila je toliko teška da je razvio propratni šum na srcu“, rekla je Donovan za Insider. Lekar joj je rekao da sumnja da je krivac za dečakovo stanje leukemija. Srećom, problem je bio u kravljem mleku, kojeg je dečak pio litar dnevno.

„Džoni je odmah primio svoju prvu transfuziju gvožđa, a drugu i poslednju transfuziju dobio je sledeće nedelje. Takođe je počeo da uzima dodatke gvožđa svaki drugi dan. Mnogi to ne znaju, ali previše mleka može da bude loša stvar. Džoni je rođen tokom prve godine pandemije, pa smo bili pod velikim stresom. Kravlje mleko je počeo da pije u dobi od godine dana i nikad nije tražio ništa drugo“, priseća se majka.

Mališan je pio oko litar kravljeg mleka svaki dan, što je mnogo više od preporučenih 600 mililitara za njegov uzrast, prenosi Index.hr.

„Nisam znala da kalcijum može da potisne apsorpciju gvožđa. Džonijev hematolog je rekao da većina roditelja nije svesna da previše mleka može da bude problem“, ističe Donovan, koja je posumnjala da njen sin ima autizam jer je uvek bio loše raspoložen i nikad nije izgledao dovoljno odmorno. Dečak se oporavio od šuma na srcu i anemije nakon mesec i po dana lečenja.

„Sada ima volje i energije da jede, smeši se svakom koga vidi i, čim se probudi, razgovara sa svojim plišanim životinjama – što je sušta suprotnost u odnosu na vremena kada bi dane započinjao i završavao suzama. Prvi put u njegovom kratkom životu osećam se kao da upoznajem pravog Džonija“, zaključila je.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com