Mnogi stručnjaci kažu da se ozbiljno može razviti zavisnost kod dece, ukoliko preterano koriste tehnologiju. Kako da prepoznate da je dete zavisno od telefona, tableta ili računara?
Vreme za uzbunu
Više ga ne interesira druge aktivnosti – Kada primetite da dete radije bira da gleda u telefon nego da se igra sa drugarima, vreme je za uzbunu.
Koristi ekrane da bi se oraspoložilo – Ako dete mora da uzme telefon ili neki drugi ekran da bi se osećalo bolje, da bi se utešilo kada je tužno, to znači da se razvija zavisnost.
Krije koliko koristi telefon – Da li ste nekad primetili da dete krije da koristi telefon, naročito kada mislite da spava? Ili pak onda kada treba da radi domaći zadatak? Ovo može ukazati na nezdravu upotrebu tehnologije.
Zbog tehnologije narušava odnose sa ljudima – Kada je okupljanje u pitanju, druženje sa porodicom ili drugarima, dete ne ostavlja telefon, ne uključuje se u stvarni život, već radije bira ekrane.
Povlači se u sebe – Deca koja previše koriste telefon, tablet, računar imaju tendenciju da se potpuno povuku u sebe.
Šta da radite ako previše koristi tehnologiju
Roditelji mogu pomoći i sprečiti razvoj zavisnosti. Glavni korak jeste da ograničite vreme koje dete provodi pred ekranom. Bez obzira na godine, postavite neku granicu i odredite koliko vremena sme da provodi pred ekranima. Nekada tehnologija može da bude korisna i ne treba da joj pridajemo samo loše osobine. Zato napravite plan kada se u toku dana koriste ekrani, a kada ne.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com