U Hjustonu su rođene trojke, što i ne bi bila neka vest da trojke nisu jednojajčane. Odnosno ne samo to, već se jajašce tokom rane trudnoće podelilo dvaput, što je izuzetna retkost u prirodi.
Službeni termin jednojajčanih blizanaca i trojki je višestruko jednojajčani plod s obzirom da plod nastaje deljenjem jajašca na dva embriona sa jednakim DNK-om, i nauka zapravo još uvek nema čvrsto stajalište zašto i kako se jedno jajašce podeli na više od dva dela. Iako se upravo to događa u jednoj od 1.000 trudnoća širom sveta. I ne samo to: veća je retkost da se rode dvojajčani od jednojajčanih blizanaca, ali najveća je retkost upravo ovakva trudnoća iz koje su proizašla tri identična deteta. Tri identična blizanca.
A koliko je ovakav slučaj redak, trenutno većaju brojni naučnici, pa tako jedna grupa, kako izveštava Rojters, ističe da se ovakav slučaj beleži kao jedan od 200 miliona, druga grupa je neodređenija pa kaže da ova retkost dolazi kao jedna od 60.000 do 200 miliona, a treći pokušavaju da nađu neku zlatnu sredinu pa kažu da se ovako nešto dogodi na jednoj od 100 miliona trudnoća. Ostaje činjenica da se trojke i četvorke uglavnom rađaju iz višejajčanih ćelija i svaki embrion je jedinka za sebe, sa svojim sopstvenim DNK-om.
Obično kažu da su blizanci genetski mogući, odnosno veće su šanse da rodite blizance ako već postoji neko takav u vašoj poroidici ali naučnici ipak kažu da to baš nema logike. Barem tako ističu u članku objavljenom u Vašington Postu gde se spominje kako blizanačke trudnoće, višejajčane, imaju veze samo s tim da je u trenutku začeća oplođeno više jajašaca, što rezultuje višejajčanom trudnoćom, odnosno različitim bebama, dok se jednojajčani blizanci (trojke, četvorke, petorke…) zapravo smatraju pukom srećom.
O svemu tome ovaj mali ženski trio – Adison, Kinsli i Savana sigurno neće brinuti, prenose mediji.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com