Veฤina roditelja barem se jednom naลกla u neprijatnoj situaciji kada njihovo dete nije ลพelelo da podeli igraฤku s drugim detetom na igraliลกtu ili tokom igre. Mnogi od njih u tim sluฤajevima pokuลกavaju na sve moguฤe naฤine da nagovore dete da odustane od stvari u kojoj je uลพivalo jer je za nju zainteresovano drugo dete, donosi Very Well Family.
Jedno od glavnih naฤela u ranom detinjstvu jeste poduฤavanje dece da nauฤe da se igraju zajedno, a roditelji ฤesto pretpostavljaju da to znaฤi uฤiti decu da uvek dele. Kako objaลกnjava deฤji psiholog Lora Markam, za malu decu koncepti deljenja i pozajmljivanja previลกe su sloลพeni da bi ih razumeli.
Naime, mala deca joลก nisu potpuno razvila empatiju i ne mogu sagledati stvari iz perspektive drugog deteta. Prisiljavanje deteta da deli ne poduฤava ga druลกtvenim veลกtinama, veฤ samo moลพe poveฤati uฤestalost njegovih ispada besa. Prema miลกljenju dr. Markam, prisiljavanje deteta da deli svoje igraฤke s drugom decom uฤi ga pogreลกnim lekcijama pa bi roditelji trebali da izbegavaju ovu metodu.
Kao prvo, takav naฤin ponaลกanja pokazuje detetu da plakanjem uvek moลพe dobiti ono ลกto ลพeli. Osim toga, takoฤe ga uฤi kako bi trebalo uvek dati neลกto drugom detetu ako ono od njega to traลพi. Iako ovo nisu lekcije koje roditelji nameravaju da nauฤe svoju decu, kada su prisiljena da dele, to je ono ลกto deca najฤeลกฤe usvajaju, prenosi Index.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com