Roditelji često svojoj deci nesvesno govore stvari koje su za njih potencijalno vrlo štetne, objašnjavaju psiholozi. Kako donosi HuffPost, nekoliko stručnjaka zato je odlučilo da podeli određene štetne fraze i rečenice koje bi svaki roditelj trebalo da pokuša da ukloni iz svog vokabulara jer njima svom detetu nanosi više štete nego koristi.
“Nije to ništa strašno“
Deca često plaču ili imaju tantrume zbog stvari koje se roditeljima često čine nebitnima, ali umanjivanje njihovih osećanja vrlo je štetno. Mnogi roditelji tada često znaju da kažu detetu kako to zbog čega se loše osećaju nije toliko strašno, ali takvi komentari samo pokazuju detetu da njegova osećanja roditelju nisu bitni. Kako objašnjavaju psiholozi, ova fraza deci šalje poruku da njihove emocije nisu važne te da je glupo biti uplašen, tužan ili razočaran.
„Tužan sam kada to radiš“
Roditelji nikada ne bi smeli da krive svoju decu zbog sopstvenih osećanja, a ovakva fraza zapravo se smatra nekom vrstom emocionalne ucene. Psiholozi objašnjavaju kako izgovaranjem ove rečenice roditelji stvaraju presedan potencijalno dajući do znanja svome detetu da ima moć da utiče na njihovo raspoloženje, i to u lošem kontekstu.
“Trebao bi da to znaš bolje“
Psiholozi misle kako je ova fraza izuzetno štetna za dete jer ga stavlja u određenu defanzivu, odnosno još je manja verovatnoća da će poslušati roditelja. Isto tako, ovakav način izražavanja određena je vrsta posramljivanja deteta i negativno utiče na njegovo samopouzdanje jer steče utisak da sve što radi, radi na pogrešan način.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com