Odnosi između roditelja i njihove odrasle dece često su složeni i zahtevaju aktivno emocionalno ulaganje sa obe strane. Ako roditelji ponavljaju štetne obrasce ponašanja ili ne prepoznaju perspektivu svoje odrasle dece, mogu ih trajno otuđiti. Prekid kontakta najčešće nije iznenadna odluka, već rezultat dugotrajnog nezadovoljstva, pokušaja pomirenja i osećaja da je prekid neophodan za samoodržanje i samostalnost odraslog deteta.
Prema mišljenju stručnjaka i istraživanja, ovo su najštetnije fraze koje roditelji govore deci i zbog kojih mogu da prekinu kontakt sa porodicom.
1. „Nikad nisam mislio da ćeš postati ovakav.“
Ova fraza šalje poruku da roditelji ne prihvataju svoju decu onakva kakva jesu. Ovo naglašava kako roditelji žele da njihova deca budu u skladu sa unapred definisanim očekivanjima, umesto da vrednuju njihovu autentičnost. Prema studiji iz 2015. odrasla deca često prekidaju svoju vezu zbog toksičnog ponašanja roditelja i osećaja neprihvaćenosti.
Istraživači su zaključili da je sposobnost razumevanja i validacije perspektive drugih pozitivno povezana sa zadovoljstvom i podrškom u porodici. Kada roditelji ne vide stvari iz perspektive svoje odrasle dece, rizikuju otuđenje. Bez svesnog napora obe strane, pomirenje je mnogo teže, piše YourTango.
2. „Tako si nezahvalan.“
Kada roditelji optužuju svoju decu da su nezahvalna, oni često koriste pruženu podršku kao sredstvo emocionalne manipulacije. Ova fraza kod odrasle dece izaziva osećaj pritiska i zaduženosti, što može dovesti do distance. Prema istraživanju sa Univerziteta u Kembridžu, otuđenje se definiše kao „raspad bliskih odnosa u porodici“, često uzrokovan emocionalnim zlostavljanjem i suprotstavljenim vrednostima.
Istraživanje je otkrilo da je za 80 odsto učesnika otuđenje donelo osećaj slobode i nezavisnosti. Ova emocionalna distanca često pomaže odrasloj deci da se zaštite od dalje manipulacije i da izgrade zdrave granice u odnosima.
3. „Znam šta je najbolje za tebe.“
Ova fraza negira nezavisnost odrasle dece, stvarajući utisak da roditelji ne poštuju njihove odluke. Prema psihologu Aline Zoldbrod, emocionalna distanca je neophodna za razvoj sopstvenih stavova i ličnosti odrasle dece.
„Odrasla deca imaju sopstvene izbore u karijeri, partnere i stilove života“, objašnjava Zoldbrod za YourTango, dodajući da nametanje roditeljskih uverenja može izazvati frustraciju i otuđenje.
„Kada roditelji prihvate način na koji njihova deca rade stvari, ove vrste povreda u vezi mogu da se izleče. Poštovanje različitih perspektiva je ključno za održavanje zdravih odnosa i izbegavanje trajnog otuđenja“, zaključio je Zoldbrod.
(Index.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com