Veliko broj dece, tinejdžera ali i njihovih roditelja imaju lošu naviku da kraj sebe drže mobilni telefon dok spavaju.
Ovo je pogrešno i iz zdravstvenog ugla gledano, a evo i zašto.
„Mobilni telefoni u spavaćoj sobi mogu vas držati budnima iako ih ne gledate“, upozovaraju naučnici koji su sproveli istraživanje o uticaju smartfonova na san.
Studija je donela zabrinjavajuće ali i očekivane rezultate – sedmoro od desetoro dece i devet od deset tinejdžera imaju jedan od uređaja u svojoj sobi dok spavaju.
„Više od polovine njih proverava svoj telefon kada legnu u krevet“, pokazuje istraživanje koje je sprovela organizacija „Headmasters’ and Headmistresses’ Conference“.
Oni tvrde da je plavo svetlo koje emituje pozadina uređaja izvor nesanice i problema sa spavanjem.
Deca se zato češće bude noću, više se vrte u krevetu i ujutro se osećaju pospanijim od one omladine koja spava bez ijednog uređaja u sobi.
Brojna su istraživanja dokazala da taj plavi talas smanjuje proizvodnju melatonina, hemijskog elementa u mozgu koji izaziva pospanost zbog čega mnogi teško zaspe i nemaju kvalitetan san.
„Deca nose elektronske uređaje u krevet i koriste ih tokom noći. Uzbuđenost zbog brze komunikacije takođe ima stimulišući učinak koji sprečava san“, rekao je doktor Sajmon Arčer istakavši kako se taj osećaj zadržava iako su smartfonovi ili tableti isključeni.
„Ako deca odrastaju s poremećajima u spavanju, može doći do daleko većih problema kao što je dijabetes“, upozorava Arčer.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com