Verujte instinktu o svom detetu

„Novopečenim“ mamama često se savetuje da veruju sopstvenom instinktu kad se o njihovom detetu radi, i taj savet je ispravan. Samo, kada ste sasvim novi u roditeljstvu, može da ne bude nimalo lako poslušati ga – ne znate dovoljno, a želite da sve uradite kako treba.
Ako ste novi kao roditelj, sve u vezi s bebama i decom vam je novo, pa je nekad teško da slušate sopstveni osećaj – u strahu ste da nešto ne pogrešite, da nešto „teško ne zabrljate“. Zbog tog straha, nemali broj novih roditelja će se za svaki problem okrenuti ekspertu, i učiniti onako kako stručnjak kaže, čak i ako im se čini da bi za njihovog mališana nešto drugo bilo bolje. Ipak, ne zaboravite da s vašim detetom najviše vremena provodite vi, i da ga najbolje poznajete vi, pa je sasvim moguće da ćete bolje znati šta mu je potrebno od nekog ko ga praktično i ne zna, ma koliko u principu bio stručan kad se o deci uopšteno radi. A vrlo je verovatno i da ćete vi bolje znati šta je potrebno vašem detetu nego vaša majka; jeste da vas je ona podigla i da u principu zna dosta o podizanju dece, ali, opet, vi sa svojom bebom provodite više vremena nego ona (valjda!), i bolje ste upoznate sa specifičnim potrebama baš tog bepčeta. I ne samo to: potrebno je da kao majka steknete samopouzdanje, tako je bolje i za vas i za bebu, a to je teško postići ako uvek radite onako kako vam drugi kažu da uradite.
Naravno, treba saslušati savete, i treba potražiti i tuđe mišljenje onda kada ni sami niste sigurni, ali bi u donošenju odluke trebalo dobrim delom se osloniti na ono što osećate da je ispravno i da je najbolje za vašu bebu. I ne treba preterati s traženjem saveta sa strane. Na šta mislimo? Na čitanje svega što se odnosi na decu, svakog članka, svake knjige, gledanja svake emisije o deci, slušanja svega što bilo ko ima da kaže. U takvoj situaciji će neke od informacija i saveta koje dobijete sigurno biti u suprotnosti s nekim drugim, a zbog same količine podataka činiće vam se da će vam glava „pući“ i nećete imati ni najblažu predstavu šta bi od svega toga stvarno trebalo da uradite.
Zar se ne može desiti da, prateći svoj osećaj, pogrešite? Naravno da može, i povremeno će se i to dešavati – i videćete da ta greška nije bila katastrofalna, nije vam upropastila dete, i pokušaćete nešto drugo. Učićete, zajedno sa svojom bebicom, šta je za nju dobro, a šta nije, i na taj način se još više zbližiti – i postati još bolja mama.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com