Svako ima svoj način komunikacije, otvaranja, deljenja osećanja i ličnih priča. Neki ljudi su zatvoreniji ili im je potrebno vreme da se opuste i oslobode vezu. Drugi vole da dele sve, odmah, knjiga je otvorena… Korektna komunikacija u vezi često zahteva rad.
Razgovori koji ne teku prirodno ili ne dopiru do određenih tema su čest slučaj, a umesto da se fokusira na njih, partner koji ne može rečima da prodre u drugu osobu može da se fokusira na gestove, fizičke i spontane načine ponašanja koji otkrivaju dublja osećanja.
Ljubav se takođe rađa pojedinačno i ne otkrivaju je svi u istom trenutku niti znaju kako da se nose sa njom. Ne može se forsirati ili bilo ko treba ubeđivati u jake emocije koje možda i ne postoje. Ali, ako ste u vezi koja za vas ima posebno značenje, a još uvek niste sigurni da li se vaš partner oseća isto, prvo ispitajte sopstvene emocije i težnje, a zatim obratite pažnju na sledeće znakove.
1. Najgore izdanje
Partner je prisutan u trenucima koji imaju posebnu težinu. Moglo bi se reći da vas je video u najgorem izdanju, čak i ako je to bilo potpuno subjektivno. On vam je dao bezuslovnu podršku. Ovakvi slučajevi mogu ukazivati na to koliko je nekome zaista stalo do vas. Jer, ne odustaje se u situaciji koja vas opterećuje ili pokazujete svoju stranu koja je ranjiva, frustrirana, pod stresom… Jer, sreća se gradi i sasvim je normalno popustiti, razočarati se i pomisliti da se povučemo, čineći isto sa odnosom. Ostanak i podrška daje šansu za produbljivanje odnosa, a posebno za isticanje iskrenih osnova koje su neophodne za napredak.
2. Nedostatak izgovora
Izgovori, odlaganja, promene planova u poslednjem trenutku... tihe su ubice mnogih veza i jasan pokazatelj da osoba za koju ste zainteresovani nije spremna za ozbiljnu vezu, nije joj posvećena. Ako vaš partner posustaje, ne ispunjava data obećanja ili često posustaje i ne pristaje na vaše sugestije i vidite da nije motivisan, onda nailazite na crvenu zastavicu koju treba shvatiti ozbiljno. Nijedan pojedinac ne bi smeo sebi dozvoliti da svoje slobodno vreme deli sa osobom koja to ne zna da ceni.
3. Zaštita, a ne posesivnost
Posesivnost je kompleksno osećanje koje potiče od nesigurnosti, straha od gubitka partnera ili niskog samopoštovanja. To može narušiti kvalitet veze i dovesti do brojnih problema, od nedostatka poverenja do ozbiljnijih sukoba. Iza toga se krije potreba za potpunom kontrolom nad partnerom, ograničavanjem slobode i autonomije druge osobe. Iako ponekad posesivnost može izgledati kao izraz ljubavi ili brige, ona obično signalizira dublje emocionalne probleme i nerešene unutrašnje konflikte.
Zaštita se odnosi na brigu o svom partneru, podršku i osiguravanje da se oboje osećaju bezbedno u vezi, emocionalno i fizički. To je znak zdrave veze, gde partneri ohrabruju i podržavaju jedni druge, bez pokušaja da dominiraju ili kontrolišu jedni druge živote. Takav odnos omogućava svakoj osobi da zadrži svoju individualnost i autonomiju, dok u isto vreme gradi blisku i ispunjenu zajednicu zasnovanu na međusobnom poštovanju.
4. Posvećenost/radoznalost
Nudi vam pažnju; on je iskreno zainteresovan za vaša interesovanja, podržava vaše ambicije i pomaže vam da postignete svoje ciljeve. On želi vaš uspeh i sreću i aktivno učestvuje u njegovom stvaranju; slušanjem, deljenjem informacija, radoznalošću. Tada znate da ste sa nekim na koga se možete osloniti ako se suočite sa izazovima, a usput ćete imati podsticaj da nastavite i nekoga ko će vas podsetiti na ono što vam je zaista važno i motivisati.
5. Uključivanje i spajanje
Zaljubljenost jača potrebu za povezivanjem i preplitanjem života. Ako ste u vezi u kojoj vaš partner ne pokazuje interesovanje za učešće u vašim društvenim krugovima ili otvaranje svojih vrata, onda je to svakako negativna karakteristika. Naravno, to može biti rezultat prethodnog iskustva, ali ako se posle razgovora ništa ne promeni, onda je to pokazatelj da prava ljubav ne postoji. Naime, zaljubljeni vas žele u svojoj zajednici, i to od njih ne kriju.
(Sensa.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com