Biznis mama

Svaka trudnica je priča za sebe, baš kao i svaka žena uopšte, ali se ipak, na osnovu posmatranja toga kako se trudnica ponaša, može nagađati i kakva će biti kao majka. Recimo, poslovna žena – kako će se ona ponašati u trudnoći, a kako kad postane mama?
Poslovne žene u principu imaju čvrsto zacrtane ciljeve u životu. Deca će im biti važna, samo što to ne znači da će se odreći bitnog službenog putovanja jer u toku trudnoće osete slabost. Ima da postignu! To ne znači da su loše majke – sposobna poslovna žena će se potruditi da u sopstveni spisak obaveza unese i brigu o detetu i pridržavaće se toga podjednako odgovorno kao i kad se radi o poslovnim obavezama. Planiranoj trudnoći ovakva žena će se obradovati, a ako je trudnoća neplanirana, budućoj biznis mami biće potrebno nešto vremena da preraspodeli obaveze koje ima da bi se tu našlo vremena i za bepče.
Dok su u drugom stanju, ovakve žene radiće dokle god to fizički mogu da podnesu – ako je moguće, maltene do samog porođaja, kako bi nadoknadile kasnije odsustvo. Na kurs o pripremi za porođaj ići će redovno i s pažnjom sve slušati i raditi sve što se od nje traži, jer će takav kurs smatrati dragocenim izvorom korisnih informacija o trudnoći, porođaju i kasnijoj nezi deteta. Uz sve obaveze i redovno pohađanje kursa, ovakve žene i dalje brinu o svom izgledu i formi – ne u smislu da će se izgladnjivati i vežbati do iscrpljenosti, već neće napraviti grešku da nepotrebno jedu za dvoje niti će se opustiti i nadati se da će kilogrami viška sami od sebe nestati posle porođaja.
Za sam porođaj, ovaj tip žene opredeli se za onu varijantu koja joj se čini najboljom i za nju i za dete – prirodni porođaj ako može, mada neće odbiti ni epiduralnu anesteziju ako smatra da joj je potrebna. Nakon povratka kući, ovakva mama ne zanemaruje dete, i pazi da je uvek sito i suvo.
Greška koju ovaj tip žene nekad napravi jeste da smatra da je bebi dovoljno to što je sita i suva, što, naravno, nije slučaj. Bebi je veoma bitno i da mama bude s njom, da je mazi i pazi i brine o njoj, pa bi bilo dobro izdvojiti makar prvih šest meseci bebinog života da se bude kod kuće što je moguće više i što više vremena aktivno provodi s detetom (znači, ne samo da budete u istom stanu s bebom, a da veći deo vremena sređujete poslovne papire i smišljate nove poslovne poteze).
Uloga partnera je ovde veoma bitna – na njemu je da pomogne partnerki oko deteta, kao i da je podrži u nastojanju da se vrati na posao, to jest, da ne bude iz „Rodila si dete, sad ima samo da sediš kod kuće i brineš o njemu i spremaš za mnom“ priče.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com