O infekcijama intimnih delova tela dosta se piše i priča – i to s dobrim razlogom, iako vam je možda cela ta priča dosadila. Naime, broj inficiranih genitalnim infekcijama kao da stalno raste; neko bi mogao pomisliti da je tako kod nas, da nam je svima, zbog svega kroz šta prolazimo, drastično opao imunitet, ali takva situacija je i u ostatku sveta. Zbog toga nije loše podsetiti se osnovnih metoda izbegavanja infekcije – pored redovnog korišćenja kondoma i izbegavanja promiskuiteta, važna je i pravilna briga o intimnim delovima tela.
Pravilna nega i za muškarce i za žene uključuje pre svega redovnu higijenu intimne regije, to jest redovno pranje, jednom ili dvaput dnevno. Muškarcima se preporučuje temeljno i nežno pranje blagim sapunom, a ženama temeljno i nežno pranje blagim sapunom spoljnog dela vaginalnih usana i pranje unutrašnjeg dela isključivo toplom vodom (nipošto vrućom). Žene mogu upotrebiti i specijalna sredstva za intimnu higijenu. Ginekolozi naglašavaju da ne treba vršiti vaginalna ispiranja, izuzev ako vam sam ginekolog, nakon pregleda, kaže da je to u vašem slučaju neophodno (recimo, u kasnijim delovima procesa zarastanja nakon neke operacije na unutrašnjosti vagine ili na grliću materice).
Bitan je i pravilan izbor donjeg veša. Muškarci se u principu redovno opredeljuju za pamučni donji veš, što je sasvim pravilno. Žene su nekad sklone tome da koriste gaćice od sintetičkih materijala, što nije baš dobra ideja jer one zadržavaju vlažnost, pa se time povećava mogućnost od dobijanja infekcija. Bolje je koristiti prirodne materijale (pre svega pamuk), a ako baš ne možete da odolite sintetici, neka bar deo između nogu bude pamučni.
Za žene je odlična ideja da svakog dana konsumiraju jogurt – dva decilitra (jedna čaša) sasvim su dovoljna. Istraživanja pokazuju da redovno uzimanje jogurta sprečava razvoj gljivičnih infekcija. Lako je ne primetiti gljivične infekcije, jer simptomi mogu da budu prilično blagi (blagi svrab ili peckanje nakon seksualnog odnosa), a veoma lako se dobijaju – dovoljno je da vam se poremeti normalna kiselost vagine posle, recimo, uzimanja antibiotika ili posle redovnih poseta bazenu, pa da gljivice počnu da se razvijaju.
Obožavate mirisne sapune ili sredstva za kupanje (ili ona baš obožava kad mirišete na određeni parfimisani sapun)? To je sasvim u redu, samo ih nemojte koristiti u blizini intimne regije. Mirišljavi proizvodi mogu da iritiraju osetljivo tkivo intimne regije, a to povećava mogućnost da dobijete infekciju, pre svega gljivičnu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com