Volite da vodite ljubav – uživate u tome. Ipak, bez obzira na to da li ste promiskuitetni ili ne, posle toliko mnogo priče o opasnosti od side, pitate se: a šta ako ipak… Taj strah uvek postoji, a nekad se i pojača – recimo, ako saznate da se neko zarazio potpuno bez svoje krivice, ponašajući se potpuno normalno i ispravno. Tada se upitate da li bi se to moglo desiti i vama i počnete da se raspitujete da li postoji još neki metod, nešto za šta dosad niste čuli, da se zaštitite od zaraze.
Smatralo se, relativno dugo vremena (u stvari, mnogi ljudi u to još uvek veruju), da ćete, ukoliko koristite kondome premazane nonoksinolom-9, sasvim sigurno sprečiti zarazu HIV-om. Na vašu veliku žalost, to nije tačno. Za početak, stopostotna zaštita od bilo čega (pa i od HIV-a) ne postoji. Kad je reč o kondomima premazanim nonoksinolom-9, priča se tu ne završava.
Naime, pokazalo se da kondomi premazani nonoksinolom-9 ne samo što ne pružaju nikakvu dodatnu zarazu od virusa side ili neke druge infekcije već mogu, verovali ili ne, da povećaju rizik od zaraze. O čemu se ovde radi?
Precizno objašnjenje još nije dato; ipak, izgleda da nonoksinol-9 izaziva pojavu sitnih pukotina na zidu vagine. Ove sitne pukotine olakšavaju prodor bakterija i virusa koji izazivaju razna seksualno prenosiva oboljenja, uključujući (duboko udahnite) sidu, hlamidiju, gonoreju i herpes – joj!
Takođe, ispalo je da su žene koje su koristile kondome premazane nonoksinolom-9 znatno povećale rizik od toga da dobiju urinarne infekcije. Tako mala „stvar“, koja bi trebalo da vam pruži osećaj sigurnosti od zaraze i samim tim da vas učini opuštenijim – a može da izazove toliko nevolja. Nepotrebno je, ali da naglasimo za svaki slučaj: pažljivo pogledajte šta piše na pakovanju kondoma koji kupujete i ako vidite da su premazani nonoksinolom-9, kupite neki drugi.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com