Magija poljupca

Prijateljski, nežan, zaštitnički, formalan, provokativan, ljubavni, strastven, kao izraz poštovanja ili potčinjenosti, intiman, majčinski – poljubac je sredstvo kojim ljudska vrsta izražava mnogobrojna osećanja, na različite načine i u raznim prilikama.

Antropolozi se slažu u jednom – poljubac kakav danas poznajemo nastao je od davnog poljupca majke i deteta. Poput ptica koje svoje mlade hrane kljunovima, majka je davala detetu sažvakanu hranu naslanjajući svoja usta na njegova, što je stvorilo osećaj zaštićenosti, koji je duboko urezan u kolektivno sećanje ljudske vrste. U seksualnom činu možda je nastao kao posledica tradicionalnog položaja i gledanja oči u oči, što budi želju za poljupcima.

Najintrigantniji je svakako francuski, ljubavni poljubac. Pored toga što pruža osećaj bliskosti, predavanja i pripadanja, on je i najpotpuniji čulni stimulans. Ovaj poljubac je i odlična gimnastika za srce i mišiće – budi sva čula, puls se penje do 150, a za sedam sekundi telo sagori 12 kalorija; usput se aktiviraju čak 34 facijalna mišića i 40 mišića vrata i glave.

Iako je poznat svim kulturama i civilizacijama, poljubac ima različite oblike i simboliku. Eskimi, Maori i Polinežani dodiruju se vrhom nosa. U arapskim zemljama poljubac je gest poštovanja. U Maroku mlađa osoba uvek poljubi ruku starijoj, a zatim i vrh glave. Poljubac u ruku uvek je znak poštovanja, a poljubac u koleno ili stopalo, poznat u nekim društvima, odaje potpunu poniznost i potčinjenost. Za Kineze i Japance poljubac je vrlo intiman, gotovo seksualni čin i dozvoljen je samo daleko od radoznalih očiju. Ni Indusi ne vole ljubljenje na javnim mestima; oni čak cenzurišu poljupce u filmovima. Evropski poljubac nepoznat je u indijanskim plemenima, izuzetak je pleme Hopi. Na ostrvu Hokaidu uživaju u međusobnom ujedanju. Na Baliju, vrhunac intimnosti je približavanje lica i upijanje mirisa i topline pokretima i dodirima. Kod Papuanaca je tradicionalni poljubac nepoznat, ali oni poznaju „mitataku“ – grickanje trepavica voljene osobe. Za afrička plemena usta predstavljaju izlaz, te postoji strah da se prilikom ljubljenja ne izgubi duša. Nigerijska plemena poljubac doživljavaju kao akt sličan kanibalizmu i kažnjavaju ga bičevanjem…

Kako god se ljubili, neka poljubaca bude što više. Poljubac može da zbliži dvoje ljudi više nego seksualni čin. Uostalom, on budi lepotice iz stogodišnjeg sna, a žapce pretvara u prinčeve…

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com