Nemate dece?

U životu svakog para, pre ili kasnije, na direktan ili indirektan način, dođe i do razgovora o deci. Da li žele decu; da li oboje žele decu, ili samo jedno od njih; da li žele decu, u principu, ali ne još, jer prvo moraju da reše neka druga pitanja (stan, posao, nešto treće…); da li žele decu, ali odlažu pošto se još uvek ne osećaju psihički spremnim za to?

To je, razume se, na partnerima da zajednički reše (imanje ili nemanje dece ne bi nipošto smelo da bude odluka samo jednog od partnera, jer deca okrenu naglavce život oba partnera), i niko sa strane ne bi trebalo da se upliće u to. Ipak, da bi se donela odluka kojom će partneri biti zadovoljni, dobro je na vreme znati neke stvari koje se ne pominju baš često.

Kad je reč o muškarcima, oni često misle: „Ma, možemo imati decu u bilo kom trenutku kad se na to odlučimo.“ To nije sasvim tačno, jer, mada muškarci plodnost mogu da zadrže prilično dugo, to nije slučaj i sa ženama. Ima onih koji smatraju da bi ginekolozi trebalo da pitaju sve svoje pacijentkinje starije od 30 godina zašto još uvek nemaju dece (ukoliko još uvek nemaju dece, naravno); sami ginekolozi oklevaju da to učine, jer se to može smatrati uplitanjem u privatni život ili nagovaranjem na trudnoću. Opet, ne bi bilo loše da ginekolozi (ili neko drugi, u krajnjoj liniji) upozori žene na neke zabrinjavajuće statistike.

Poznato je da plodnost žena opada sa godinama starosti; međutim, tačni podaci nisu poznati većini ljudi. Oni su prilično zabrinjavajući: čak 15% žena između 30 i 35 godina ne može više da ostane u drugom stanju, iako imaju redovne polne odnose. Taj procenat se drastično povećava s godinama. Za žene od 35 do 39 godina iznosi 30%, a za one od 40 i više 64%. Kada planirate porodicu, trebalo bi da imate na umu ove podatke – jer, kad budete rešili sva pitanja za koja ste mislili da treba da ih rešite pre rađanja deteta, može biti kasno.

Ovi podaci zavise i od genetskog nasleđa. Ukoliko je, na primer, vaša majka ušla u menopauzu sa 50 godina, najverovatnije će tako biti i sa vama. Medicinska praksa potvrđuje da od broja godina kada je vaša majka ušla u menopauzu treba oduzeti deset – tako ćete dobiti godine do kojih bi najnajkasnije trebalo da ostanete u drugom stanju.

Nemojte pogrešno da nas shvatite: cilj ovog teksta nije da bilo koga nagovara na trudnoću. Samo, ako već pažljivo planirate budućnost svoje porodice, ne bi bilo loše da imate sve potrebne podatke.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com