Parovi se danas svađaju oko nečega što njihovi roditelji nisu mogli ni da zamisle

Rejčl Sasman, ekspert za veze i bračni savetnik iz Njujorka, otkrila je da je korišćenje društvenih mreža danas jedan od najčešćih razloga za svađu među parovima koji dolaze kod nje.

U poslednjih pet godina, prema rečima Sasmanove, pojavilo se mnogo problema izazvanih društvenim mrežama, i to najčešće kod parova u 20-im i 30-im. Svađe su uglavnom zasnivaju na tome da jedna strana smatra da je njihov život postao dostupan svima zahvaljujući društvenim mrežama. Osim previše deljenja intime, parovi se Sasmanovoj žale i da je partner zavistan od mobilnog telefona, na ljubomoru zbog toga što on prati mnoštvo manekenki na Instagramu ili što je jedno od njih na društvenim mrežama u kontaktu sa bivšim/bivšom.

I Vanesa Marin, psihoterapeutkinja specijalizovana za seksualnu terapuju, smatra da u vezi u kojoj je jedan partner zatvoreniji od drugog, ta razlika može dovesti do svađa.

Teško je odrediti da li su društvene mreže generalno dobre ili loše za jednu vezu i skoro sva istraživanja sprovedena na tu temu došla su do različitih zaključaka. Istraživanje sprovedeno 2014. godine pokazalo je da 45% milenijalaca u vezi smatra da internet ima uticaja na njihovu vezu, dok isto mišljenje deli samo 10% starijih od 65 godina. Ali taj uticaj nije obavezno destruktivan: 74% ljudi je reklo da je internet ima pozitivan uticaj na njihovu vezu, 20% da je taj uticaj negativan, a 4% smatra da je podjednako i dobar i loš.

Druga studija je otkrila da su heteroseksualni parovi studenata, koji na Fejsbuku dele postove o svojoj vezi, posvećeniji jedni drugima i da je veća verovatnoća da će ostati zajedno. Međutim, druga dva istraživanja pokazala da su neke svađe u vezi direktno povezane sa Tviterom i Fejsbukom, ali da bi te svađe postojale i bez društvenih mreža. One samo pružaju drugu platformu za manifestovanje problematičnog ponašanja.

U članku objavljenom u Njujork Tajmsu navodi se da je pre postavljanja bilo čega o vezi na društvenim mrežma neophodno konsultovati se sa partnerom i da oni koji sumnjaju u aktivnost partnera na društvenim mrežama, ne treba preterano da ‘njuškaju’ i da je najbolje da i ne prate partnere na društvenim mrežama.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com