Nešto se desilo. Neko je uradio nešto pogrešno, ili bar jedan od partnera misli da je onaj drugi pogrešio. Razlog može biti trivijalan ("Opet si zaboravio da kupiš margarin!"), a može biti i neki veći ("Zar mora opet da nam dođe tvoja majka?"), ili stvarno krupan (neverstvo, na primer). Šta god da se desilo, dovelo je do svađe: pale su teške reči, moguće i poneki tanjir (vaza, čaša… bilo šta lomljivo, što po mogućnosti pravi puno buke kad se polomi). Režite jedno na drugo. Besni ste. Razmišljate čak i o raskidu (ili razvodu, kako u čijem slučaju). Opet, ne želite stvarno da se rastanete – i dalje volite partnera (partnerku). Šta sad?
Odrasli ste ljudi; znate već da se svađe dešavaju. Sukobi se dešavaju – i, nakon nekog vremena, rešavaju, ili ne. Svađe mogu čak i da budu korisne, ukoliko ih rešite, jer ćete tako naučiti nešto novo. To ipak ne znači da treba da se svađate svakog časa – postoje i lepši načini da se nešto nauči. Bilo bi zgodno da naučite da izbegavate tipične greške prilikom svađa.
U svađi, parovi se i prečesto ponašaju kao suparnici, rivali, a ne kao ljudi koji se vole i žele da i dalje žive zajedno. Upamtite: ona (ili on) nije vaš neprijatelj, niti neko koga treba poniziti i povrediti, ma koliko ljuti u tom trenutku bili; niti je u pitanju takmičenje, gde jedan dobija, a drugi gubi. Pošto je u pitanju vaš zajednički život, ili razrešavate sukob tako da obe strane budu zadovoljne koliko god je to moguće i time oboje dobijate, ili se stvar rešava "u korist" jednog od partnera, a u tom slučaju oboje gubite.
Dobro je pustiti drugu stranu da se istutnji i kaže šta joj je na duši. Ukoliko je bes stvarno velik, nije tragedija ni ako se nešto polomi (pod uslovom da nisu u pitanju nečije kosti). Ako se ljudima dopusti da se istutnje, obično su posle toga mirniji i spremniji za normalan razgovor, kompromise i rešavanje sukoba.
Ne rasplinjavajte se! Tome su naročito sklone žene: krenu "od Kulina bana" i izređaju sve što im je ikada zasmetalo kod partnera, stvari od pre više godina (ili čak više desetina godina) i potpuno zaborave zbog čega je ova konkretna svađa nastala. Onda se više i ne zna u čemu je problem, pa ne može ni da se reši. Zato, držite se teme.
Ako se svađa baš izmakla kontroli, pokušajte da koliko-toliko ostanete prisebni i predložite da raspravu nastavite kasnije, kad se oboje malo smirite. Naravno, potrudite se da do tog "kasnije" zaista i dođe, a ne da sukob ostane nerazrešen, jer ćete u suprotnom samo gomilati probleme – slično kao loša spremačica koja ćušne đubre pod tepih: na prvi pogled može da izgleda manje-više u redu, ali đubre je i dalje tu.
U svakoj svađi postoje pauze, makar kad neko zastane da bi došao do vazduha. Iskoristite ih! Ne za to da vi krenete s protivnapadom, već za neki nežan gest (blagi stisak ruke, blagonaklon pogled, zagrljaj…) – time stavljate na znanje drugoj strani da je i dalje volite i da vam je stalo do nje. Malo nežnosti i pažnje čuda može da napravi.
Za kraj: ne durite se! Niste deca. Nemojte samo otići i zalupiti vratima niti izvređati osobu koju bi trebalo da volite. Time se samo pogoršavaju stvari, a ništa se ne rešava. Dajte sve od sebe da rešite problem – a ne da pravite nov.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com