Da li su izlasci i prvi sastanci zaista postali igra? Ona vrsta igre sa strogo utvrđenim pravilima kojih se učesnici moraju pridržavati, jer u protivnom – ispadaju iz igre! Tiražne novine, magazini, a sve češće i knjige instant psihologije – transformisali su izlaske i zabavljanje u rigidnu, gotovo tehničku igru zasnovanu na pravilima ponašanja među polovima.
Na primer, pre samo nekoliko godina stručnjaci su sugerisali ženama da budu otvorene, fine i da pokažu muškarcima šta žele. Danas je upravo suprotno. Žene su otvorene i direktne, pa muškarci, logično, brzo gube interesovanje. Umesto toga, preporučuje se da žene igraju „nije me lako osvojiti“ igru, uz primenu potpuno novih pravila, što će im, naravno, pomoći da zasigurno ulove muževe.
Ne obraćajte se prve muškarcu. Ne gledajte napadno u njega i ne govorite previše. Neka on inicira izlazak. Ne zovite ga telefonom. Tek ponekad uzvratite na njegov telefonski poziv. Uvek prve završite telefonski razgovor. Nikada nemojte podeliti račun na prvom sastanku. Uvek prve otidite sa sastanka. Prestanite da izlazite s njim ako vam ne kupuje skupe rođendanske ili romantične poklone na Dan zaljubljenih. Ne viđajte se s njim više od jedanput nedeljno. Budite iskrene, ali tajanstvene. Ne govorite mu šta da radi, neka preuzme vođstvo. Nemojte živeti kod njega i nikako ne ostavljajte svoje stvari u njegovom stanu. Nemojte dopustiti ništa više od uobičajenog poljupca na prvom sastanku. Ne žurite previše sa seksom.
Ne raspravljajte o ovim pravilima sa psihologom, valjda on zna najbolje!
Ovakva i slična pravila generalno sadrže brojne kontroverze, da i ne govorimo o tome da ukidaju mnoge polne slobode. Na primer, pravilo: ne plaćajte na sastanku. Ono zabrinjava iz dva razloga. Pre svega, može da optereti muškarca. Zašto bi morao da plati ceo račun svakog puta? To je teško, a može prouzrokovati i finansijske i emotivne stresove. Zatim, destruktivno utiče na balans moći u svakoj vezi. Prihvatajući to pravilo, žena u stvari između redova govori (i sebi i partneru) da je na neki način finansijski manje sposobna od njega: „Ti si sposobniji od mene; tvoja uloga je da obezbediš materijalnu sigurnost.“ Uz celokupnu priču o ravnopravnosti polova, ne čini se da je poruka „manje finansijski sposobna“ dobrodošla i zdrava poruka u bilo kom smislu.
Neko će reći da su pravila uvredljiva i da definitivno guše i samu želju za izlascima. Drugi su oduševljeni i voljni da isprobaju ove preporuke, primenjujući ih sve dok ne ustanove da one u stvari ne funkcionišu. Pravila postavljaju utvrđene granice i na neki način stvaraju nov osećaj moći. Sa druge strane, nestaje tajanstvenost, romantika i spontanost, što bi trebalo da bude osnov svake veze. Tu negde krije se pravi džoker.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com