Dogovorili ste se: venčaćete se. U euforiji zbog toga izvrtite sve brojeve iz imenika i obavestite sve o tom sudbonosnom događaju. Najčešće tek onda počnete da se suočavate sa realnošću. Ono kroz šta tada mnogi parovi prođu jeste zaista širok spektar emocija – od osećanja sreće do straha i stresa. Ti usponi i padovi umeju loše da se odraze na vezu. Zato, evo nekih saveta kako preživeti i očuvati vezu (i živce) u nečemu što je svakako prelepo, ali isto tako i veoma stresno – u venčanju.
Objavili ste vašu odluku svima koje znate, čak i onima koje „očima ne možete da vidite“ (pa dobro, nek vam i oni zavide na sreći, pardon, nek se i oni raduju s vama). Onda buduću mladu obuzme panika. Muškarci su obično smireniji u takvoj situaciji, jer su već o svemu dobro promislili pre nego što su zaprosili svoju dragu, ali tu dragu obično tek tad „zvekne u glavu“ da će se zavetovati na vernost jednom čoveku. Nije to ništa loše, ali je svakako šok – i stoga je sasvim normalno da oseti paniku.
U ovoj fazi može biti problem to što se buduća mlada oseća emocionalno izduvano (zabluda je da će se u to vreme obavezno osećati presrećno i kao da lebdi na oblacima), a bojaće se da to prizna bilo kome, pa se može desiti da frustraciju iskali na svom dragom. Bilo bi dobro da devojke zapamte da njihov dragi nije ni za šta kriv, da to što deluje „ladno ko špricer ne znači da ih ne voli, i da je u ovakvom trenutku zaista dobra ideja da popričaju s njim i kažu mu kako se osećaju. Sve nedoumice u vezi sa brakom neće se razjasniti jednim razgovorom, naravno – ali time se polako stiče navika da se o problemima otvoreno razgovara, a ne da se ćuti i trpi.
Sledeća je faza u kojoj će se verenici osećati užasno preopterećeno. Treba obaviti gomilu priprema (savršena nijansa svetloružičaste, rezervacije u restoranu, izbor hrane i pića…), što znači donošenje velikog broja odluka u kratkom roku i odgovaranje na jako mnogo pitanja velikom broju ljudi koji su na različite načine uključeni u pripreme venčanja.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com