Pušenje i (ne)mogućnost začeća

Ženama koje puše dok pokušavaju da zatrudne treba više vremena da dođu do željenog cilja u odnosu na nepušače – tvrde britanski istraživači. Studija naučnika Instituta za zdravlje pri Univerzitetu u Oksfordu pokazala je da je ženama pušačima potrebno gotovo dva meseca više da zatrudne nego ženama koje nikada nisu pušile ili onima koje su se te navike odrekle više od godinu dana ranije.

„Studija jasno pokazuje povezanost između pušenja i problema vezanih za plodnost“, kaže vođa istraživačkog tima, Markus Munafo. „Poruka ovog istraživanja je da ako želite da zatrudnite, ne samo da ćete izglede za to poboljšati ostavljanjem duvana već ćete i učiniti nešto da zaštitite zdravlje svog deteta“, dodao je on.

Munafo i njegov tim uporedili su vreme za koje je 569 trudnica-pušača, bivših pušača i onih koje nikada nisu pušile – zatrudnelo. Prosečna starost žena bila je 29 godina. U proseku, pušačima je bilo potrebno dva meseca više da zatrudne, ali nisu zabeležene razlike između žena koje nikada nisu pušile i onih koje su prestale najmanje godinu dana ranije.

„To je dobra vest za žene pušače koje razmišljaju o trudnoći, pošto studija pokazuje da nikada nije kasno za ostavljanje pušenja. Godinu dana nakon prestanka, ženini izgledi da zatrudni vraćaju se na nivo nepušača“, rekao je Munafo, čija je studija objavljena u časopisu „Journal of Biosocial Science“.

Osim što odlaže začeće, pušenje tokom trudnoće povezano je i sa višom stopom smrtnosti novorođenčadi, povećanim rizikom od respiratornih infekcija i manjom težinom beba, pokazale su ranije studije. „Pokušavajući da zatrudne, mnoge žene često menjaju način života – smanjuju unos alkohola, uzimaju vitamine i minerale i zdravije se hrane. Ova studija pokazuje da bi i pušenje moralo da bude deo toga“, zaključio je Munafo.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com