Rizične trudnoće

U različitim razmišljanjima o tome kada je najbolje imati decu i zašto, kao i u drugim tekstovima o trudnoći često se pominje termin "rizična trudnoća". Premda većina vas sigurno ima neku predstavu o tome šta se pod tim pojmom podrazumeva (ono što najčešće padne na pamet jeste starija trudnica ili nasledne bolesti u porodici), ipak malo ko zna tačno objašnjenje. Ako vas ta tema zanima, evo prilike da saznate nešto više.
Rizičnim se smatraju višeplodne trudnoće, trudnoće prvorotki starijih od 37 godina, kao i trudnoće žena s hroničnim oboljenjima (oboljenja srca, pluća, bubrega…). Sad, da li to znači da bi ovakve trudnoće trebalo prekinuti, za svaki slučaj? Ne, ali je neophodna veća pažnja u takvim slučajevima. Šta to konkretno znači?
U slučajevima rizičnih trudnoća neophodne su češće kontrole i detaljnije laboratorijske analize, kao i pregledi drugih specijalista (zavisi od toga šta je to što trudnoću čini rizičnom). Kod ovakvih trudnica češći su pobačaji i prevremeni porođaji, ali se oni javljaju i u "normalnim" trudnoćama – ne postoji terapija koja to sa sigurnošću može sprečiti.
Ipak, ni s terapijama ne treba preterivati. Kod nas je 50 odsto trudnica pod nekom vrstom terapije (da, to znači svaka druga trudnica), dok u razvijenim zemljama to važi za manje od 15 odsto žena u drugom stanju. Uprkos terapijama, smrtnost novorođenčadi kod nas je i do 14 promila, dok je u razvijenim zemljama ona između četiri i sedam promila.
Naravno, to ne znači da uopšte ne treba voditi računa. Ono na šta bi trebalo obratiti pažnju jesu stvari koje se mogu sprečiti – akciju treba usmeriti na smanjenje gojaznosti, sprečavanje infekcija, kao i kontrolu i suzbijanje rizika za povišeni krvni pritisak i gestacijski dijabetes.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com