Srećne porodice

Neko je jednom rekao da su sve porodice srećne na isti način, a nesrećne svaka na svoj način. Pubertet i adolescencija su jako bitni periodi u kojima se dete gradi kao ličnost i upija sve iz svoje porodice, što će kada za to dođe vreme, preneti u svoju novu porodicu koju zasniva.

Ono što je dete, do neke šeste godine života, videlo u odnosu između svojih roditelja – najkritičnije je za njega i njegov budući stav prema partneru. Iako, naravno, tada dete toga nije svesno, roditelji bi to trebalo da znaju.

Evo nekoliko uobičajenih scenarija. Deca u porodici u kojoj su se roditelji stalno raspravaljali i mučili jedno drugo kako psihički tako i fizički, ili će u svojoj budućoj vezi postati sušta suprotnost njima, ili će se nesvesno ponašati slično njima.

Kako je moguće da se nesvesno ponaša tako i da ne vidi da to nije normalan odnos? Prosto i jednostavno – dete je bilo okruženo time sve vreme, i takvu situaciju naučilo kao normalnu. Ako jedno od roditelja ne poštuje drugoga, dete će prihvatiti to kao sasvim normalnu stvar i neće naučiti šta je poštovanje.

Mnogo je ovakvih primera, a zaključak je – roditelji su odgovorni za ponašanje svoje dece. Dete koje je bilo ugroženo na bilo koji način tokom detinjstva, u svome daljem životu neće osećati potrebu da se sa nekim zbliži. Iako će voleti osobu sa kojom je, duboko u sebi neće smeti i suviše da se zbliži sa njom, jer će intimnost i bliskost povezivati sa opasnošću koja ga prati iz svoje porodice.

Deca čiji su se roditelji svađali preneće „krivicu“ na sebe misleći da su ona uzrok tome. U svome braku nekadašnje takvo dete trudiće se da „ispravi i popravi“ partnera samo da do problema ne bi došlo, jer to ne bi moglo da podnese. Sama želja da se ne postane jedan od svojih roditelja dovešće ga u drugu krajnost – neuspeh u vezi.

Kako možete pomoći svojoj deci ili unucima? Zaštitite ih na vreme i uočite ako nešto nije u redu. Negujte vaš brak. Dosta studija je pokazalo da je najbitniji faktor u detetovom razvijanju konflikt između roditelja. Što se manje budete raspravljali ili pokazivali nelagodnost pred detetom, njemu će lakše biti. Ako imate problema u braku, tražite pomoć sa strane a ne da vam dete „drži stranu“.

Poštedite svoje dete i ne opterećujte ga. Nije strašno i ako se vas dvoje razvedete; to će u odnosu na moguće bračne situacije biti bolje za dete.

Komunicirajte više. Sve što vas muči recite jedno drugom, ali bez ikakvog zlostavljanja kako partnera tako i deteta. Naučićete dete da se sve može raspraviti rečima i pričom i da je dobro izbaciti emocije na otvoreno. Tako će samo uvideti da je svaki problem rešiv razgovorom.

Budite iskreni. Ako vam je teško, pričajte detetu o tome da i ono vidi da ponekad i vi imate slabe tačke. Ako vi njemu budete pričali o nečemu što vam ne prija ili smeta i ono će se otvoriti prema vama, a to je upravo ono što svi roditelji žele.

Javno pokažite ljubav. To ne znači da se ljubite pred detetom i na svakom javnom mestu. Poljubite partnera u obraz, zagrlite ga, dodirnite, uzmite ga za ruku. Vi ste neprestani model vašem detetu i jako je bitno da ono vidi da vam je stalo do njegove mame/tate. Dete će shvatiti da je uzajamna ljubav bitna, poštovanje i uživanje u prisustvu svoga partnera jedino ako mu to VI pokažete.

U podizanju deteta odgovornost je na vama. Niko nije rekao da je lako, ali dete je toga vredno. Trudite se oko njega stalno da bi sutra bio bolji čovek od vas.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com