Tri ponašanja mogu otkriti da partner pokušava da manipuliše vama

Krivica je prirodna, često prisutna ljudska emocija koja obično izaziva intenzivnu samorefleksiju i ponekad može izazvati promenu u ponašanju, kaže savetnica Džejmi Kenon.

„Krivica može biti važna emocija na koju treba obratiti pažnju i omogućava ljudima da razmišljaju o uticaju svojih postupaka na druge. Međutim, postoje trenuci kada krivica može postati toksična“, rekla je za Psychology Today.

Upozorila je na tri znaka koji ukazuju na to da neko pokušava da manipuliše nama, stvarajući osećaj krivice.

1. Igranje žrtve

Manipulatori često koriste mentalitet žrtve da bi sebe prikazali kao stalno povređene ili prema kojima se postupa nepravedno. Oni retko preuzimaju odgovornost za svoje postupke, umesto toga ubeđuju druge da su oni ti koji su povređeni. Ova strategija im omogućava da manipulišu emocijama drugih ljudi, izazivajući osećanja. krivice i obaveza kod drugih, što može dovesti do nesrazmerne moći u odnosima“, objašnjava Kenon.

2. Isticanje sopstvenih zasluga

Manipulatori često ističu sve što su uradili za nas, koristeći to kao sredstvo manipulacije. „Pominjući svoje žrtve ili doprinose, pokušavaju da stvore osećaj krivice i inferiornosti kod drugih. Kada ističu svoju ‘superiornost’ izjavama poput: ‘Stalo mi je više od bilo koga’ ili ‘Uvek sam bio tu za tebe’ , manipulativno utiču na samopoštovanje drugih, podstičući ih da se osećaju manje vrednim“, upozorava savetnica.

3. Nametanje osećaja zaduženosti

Manipulatori često stvaraju utisak da im dugujemo nešto za njihova „dobra“ dela, čak i kada to nije tačno.

Kenon zaključuje: „Umesto da zapravo očekuju reciprocitet, oni koriste ovu taktiku kako bi se osećali obaveznim da ispunite njihove želje. Ova manipulacija se može manifestovati kroz suptilne sugestije ili direktne izjave koje sugerišu da je vaša odgovornost da uzvratite na neki način. stvara pritisak i može učiniti da se osećate krivim.“

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com