Evo kako da bezbedno uklonite krpelja sa kućnog ljubimca, jednu stvar nikako ne radite

Postoji nekoliko načina da sprečite pojavu krpelja na psima ili da ih, ako se ipak “zakače”, relativno lako i bezbedno uklonite

Proleće je stiglo, a sa njim i dobro poznati neprijatelji pasa, mali ali uporni i često opasni paraziti krpelji. Pronalaženje krpelja na psu uvek je razlog za zabrinutost, a njegovo uklanjanje ponekad nije nimalo prijatno iskustvo.

Krpelji su poznati prenosioci velikog broja ozbiljnih oboljenja, uključujući lajmsku bolest koja se može odraziti i na ljude. Međutim, postoji nekoliko načina da sprečite pojavu krpelja na psima ili da ih, ako se ipak “zakače”, relativno lako i bezbedno uklonite, piše Dogscatspets.

Životni ciklus i hranjenje krpelja

Krpelji su paraziti koji se mogu naći bilo gde na otvorenom, ali najčešće žive na travnatim površinama. Visoka trava i lišće su savršena mesta za skrivanje krpelja, gde se lako mogu zakačiti za žrtvu koja prođe pored njihovog staništa. Većina krpelja bira određenog domaćina poput čoveka ili psa ali i bilo kog drugog bića. Životni ciklus krpelja može trajati tri do četiri godine.

Posle krvnog obroka ženka krpelja polaže jaja u okolini domaćina. Posle nekoliko nedelja do nekoliko meseci, iz jaja se izlegne larva, najčešće u leto, i potom traži svoj prvi obrok krvi, obično na manjim sisarima koji se nađu u blizini.

Nakon hranjenja, krpelji prelaze u stadijum lutke, tražeći i dalje krvne obroke sa domaćina za koje se stalno kače. Krpelj u ovom stadijumu prenosilac je mnogih bolesti. Nakon nimfe, krpelji prelaze u odraslu fazu i pokušače opet da se hrane u jesen, ili će spavati i ponovo se hraniti u proleće. Između obroka, krpelji će se razmnožavati i iznova započinjati životni ciklus.

Kako izgleda krpelj na psu

Krpelji se ponekad teško uočavaju na psu, pogotovo ako su mali i nisu počeli da se hrane. Često vidimo krpelja, ali pomislimo da je neki mladež ili bradavica na telu psa. Krpelji zarivaju glavu pod kožu dok se hrane, ostavljajući zadnji kraj tela da viri. Ovo izgleda kao tvrda, okrugla, crna ili smeđa mrlja. Kako se krpelj hrani, počinje da se puni krvlju i povećava veličinu. Kada krpelj završi sa hranjenjem, odvaja se od tela domaćina, ostavljajući za sobom malu ranu na mestu hranjenja.

Simptomi ujeda zaraženog krpelja

Vaš pas može pokušati da odstrani ili ugrize krpelja koji se hrani, jer ga to mesto svrbi ili iritira. Nakon što se krpelj otkači, možete primetiti i malu crvenu ranu oko mesta ujeda. Bolesti koje prenose krpelji mogu se manifestovati i sa nekoliko sličnih simptoma, uključujući groznicu, letargiju, gubitak apetita, bol ili paralizu, dok neka oboljenja koje prenose krpelji mogu izazvati oštećenje unutrašnjih organa, kao što je bolest bubrega. Ovi problemi se manifestuju promenama u žeđi, mokrenju, crevima ili navikama u ishrani.

Lečenje i prevencija krpelja kod pasa

Postoji mnogo preventivnih preparata koji smanjuju ili onemogućavaju krpelja da skaču na vašeg psa. Osim oralnih lekova, najčešće se koriste ogrlice koje odbijaju krpelje da se kače za telo ljubimca i posebno su dobre za pse koji vreme najviše provode u prirodi. I sprejovi protiv krpelja su takođe korisni: oni ubijaju i odbijaju krpelje. Ukoliko živite u kući i imate dvorište, održavanje, košenje trave, uklanjanje lišća… može prirodno smanjiti populaciju krpelja na ovim mestima gde se najviše skupljaju.

Ručno uklanjanje krpelja

Ako primetite krpelja na telu psa, ne paničite. Ako koristite pincetu, nemojte stiskati, jer to može osloboditi krv (i patogene iz krpelja) u telo vašeg psa. Pincetom takođe može slučajno odvojiti glavu krpelja od tela koje će ostati zabodeno u kožu psa i izazvati infekciju. Pokušajte da pincetu što više približite koži psa kako biste odstranili krpelja, a ako ste vešti, možete koristiti i posebne kuke za uklanjanje ovih parazita.

(Telegraf)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com