Njegovo veličanstvo – korset

Žena u viktorijanskom periodu je bila ona osoba čija je uloga bila da i u porodičnom domu širi oko sebe lepotu i eleganciju. Žena je trebalo da pre svega bude ženstvena, lepa i mlada i da tim osobinama pleni. U XVI veku položaj u društvu se kod žena merio i obimom struka. Mada, i današnje žene su pod tim pritiskom zbog svih onih mršavih ženskih tela koje nas vrebaju sa svakog panoa, reklame, iskaču iz magazina i teraju nas da držimo sulude dijete. Ali ipak, bar što se struka tiče, ženama je tada bilo mnogo teže nego danas. Prvi korset je bio napravljen od metala i izgledao je kao oklop.

Najinteresantnije pitanje u vezi korseta je, naravno, koliko su bili široki, ili preciznije rečeno, uski? Postoje podaci da su postojali korseti obima od 36 do 46 cm, a opisivani su čak i strukovi od 30 cm! Međutim, pretpostavlja se da su ovi zapisi mnogo više stvar fantazije nego realnosti, bar u poređenju sa muzejskim primercima korseta čija je veličina u periodu od 1860. do 1910. iznosila od 50 do 55 cm. Zatim, ova veličina nam ne pokazuje koliko su korseti tačno bili stegnuti, jer su se lako mogli opustiti, a kupovanje malih korseta je bilo stvar prestiža.

Dakle, uobičajeni korseti na kraju krajeva i nisu bili tako uski. Kakva vam se slika u glavi stvara kada se priča o korsetima? Žena u nečemu nalik na metalni oklop i gomila pomoćnica koje joj pomažu da ga navuče? Nasuprot raširenom mišljenju, konstrukcija korseta je bila takva da su žene same mogle da ga obuku.

Ali i to „natezanje“ je bilo primenjivano kada se želelo da se dođe do ekstra-male veličine struka. Neki muškarci su čak i razvili fetiš prema malim strukovima, što se smatralo društveno prihvatljivim, a takvi mali strukovi i korseti su verovatno igrali istu ulogu kao i raskošno poprsje i WonderBra danas.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com