Da li ste osetili da vas bole prepone? Evo zašto se javlja ta neprijatna bol…
Nekoliko je stanja povezanih je s dugotrajnim bolom u preponama kod muškaraca. Ako se malo dublje uđe u problem zašto muškarce bole prepone, razlog može nadilaziti istegnuti mišić, a ako ga ne pregledate ili ne potražite lekarsku pomoć, ta bol i ono što je uzrokuje mogu se pogoršati, piše Mixer.hr.
U nastavku pogledajte osam razloga zbog kojih možete osećati bol u predelu prepona!
Infekcija mokraćnog sistema
IMS su česte kod žena, ali ih dobijaju i muškarci. To je infekcija uzrokovana nakupljanjem nezdravih bakterija u urinarnom traktu. Lekari ih obično identifikuju kao infekcije “gornjeg trakta” ili “donjeg trakta”. Prvi zahvata bubrege, dok drugi zahvata mokraćnu bešiku i prostatu. Simptomi će se razlikovati u zavisnosti od područja koje je zaraženo.
Simptomi IMS često uključuju bol u karlici, a takođe je povezana sa:
- Pritisak karlice
- Bolno mokrenje
- Česti nagon za mokrenjem
- Krvavi urin
Upala mokraćne bešike
Cistitis je bakterijska infekcija bešike ili donjeg urinarnog trakta. Dolazi u različitim vrstama u zavisnosti od toga šta ga uzrokuje. Simptomi se razlikuju u zavisnosti od vrste cistitisa koju osoba ima. Obično uključuje bol u karlici, često mokrenje, urin jakog mirisa i intenzivan nagon za mokrenjem. Infekcije kod muškaraca imaju tendenciju da se pogoršaju u poređenju sa onima kod žena. Infekcije se mogu pogoršati i može doći do infekcije prostate, opstrukcije urinarnog trakta, povećanja prostate ili raka.
Zapaljenje prostate
Prostata je žlezda veličine oraha koja se nalazi ispred rektuma i ispod bešike. Prostatitis je infekcija koja uzrokuje bol i upalu u ovim oblastima. Zbog svoje blizine urinarnom traktu, takođe je povezan sa SPI. Postoje različite vrste prostatitisa, ali najčešći je sindrom hroničnog karličnog bola (CPPS). Izaziva stalne bolove u karlici, perineumu i genitalijama. Tretman infekcija urinarnog trakta može sprečiti širenje infekcije na prostatu.
Urinarni kamenac
Kamen u bubregu su čvrste mineralne naslage koje izazivaju strašne bolove kada se pomeraju niz ureter (cev koja prenosi urin od bubrega do bešike). Nelagodnost se može proširiti na karlicu, stomak ili prepone. Relativno je česta kod oba pola, ali je veća verovatnoća da će muškarci razviti kamen u bubregu. Istraživanja pokazuju da će skoro 11% muškaraca iskusiti kamen u bubregu, u poređenju sa samo 6% žena.
Simptomi i nivoi bola mogu varirati, a veličina kamena nije nužno mera koliko će bola izazvati. Ali trebalo bi da posetite lekara ako osetite nešto od sledećeg:
- Bol koji ne nestaje uz pomoć lekova protiv bolova koji se izdaju bez recepta
- Groznica i promrzline
- Krv u urinu
- Uznemirenost koja dovodi do mučnine i povraćanja
- Bol tokom mokrenja
Benigna hiperplazija prostate (BPH)
BPH je takođe stanje koje je uobičajeno kod starijih muškaraca. To je nekancerozno povećanje prostate povezano sa bolom u donjem delu stomaka i karlice. Prostata se nalazi odmah ispod bešike i ispred rektuma. Povećanje vrši pritisak na bešiku, što dovodi do bolnog mokrenja, stalnog nagona za mokrenjem, slabog mokraćnog toka, smrdljivog urina i bola nakon ejakulacije. Simptomi uvećane prostate mogu doći i nestati. Kao rezultat toga, većina muškaraca čeka nekoliko meseci ili čak godina pre nego što odu kod lekara.
Polno prenosive infekcije (SPI)
Polno prenosive infekcije kao što su klamidija ili gonoreja takođe mogu izazvati bol u preponama kod muškaraca. Međutim, ova stanja su često asimptomatska u ranim fazama i potrebno je nekoliko nedelja ili meseci pre nego što se primete simptomi kao što su bol, iscedak iz penisa i svrab. Jedini način da saznate da li imate SPI je da se testirate. To što nemate simptome ne znači da ste negativni. Rana dijagnoza je ključna za sprečavanje komplikacija kao što je dugotrajni bol u karlici.
I hlamidija i gonoreja su bakterijske infekcije za koje lekari mogu propisati jedan ili dva kursa antibiotika. Pored toga, vi i vaša partnerka trebalo bi da se podvrgnete lečenju kako biste sprečili ponovnu infekciju.
Apendicitis
Apendicitis je upala ili infekcija male vrećice u obliku prsta koja je pričvršćena za vaše debelo crevo. Obično je udružen sa jakim bolom u desnoj karlici ili stomaku, mučninom, povraćanjem i temperaturom. Takođe se pogoršava kada kašljete ili kijate. Pravilna procena može isključiti druga stanja sa sličnim simptomima kao što su IBS, konstipacija, gastroenteritis ili infekcija karlice. Bez blagovremenog lečenja, upaljeno slepo crevo može da pukne, što zahteva hitnu operaciju.
Sindrom iritabilnog creva (IBS)
Bol u karlici je dominantni simptom IBS-a, gastrointestinalnog poremećaja koji utiče na funkciju debelog creva, izazivajući probavne probleme. Ljudi sa IBS-om koriste različite deskriptore da objasne osećaj bola. Za njih to može biti grčevito, bolno, oštro, ubodno ili pulsirajuće prirode. Može se osetiti bilo gde u stomaku (stomaku), posebno u predelu karlice. Hronični bol povezan sa IBS-om ne ukazuje na strukturno oštećenje, kao što je čir. Ali bol je isto tako stvaran. Lekari mogu preporučiti dijetu i promene načina života kako bi olakšali stanje i lekove za kontrolu drugih simptoma.
Kod bolova u preponama kod muškaraca usled povreda mišićno-koštanog sistema, preporučljivo je što pre otići na pregled, pre svega ako ometa vaše svakodnevne aktivnosti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com