Alkoholizam je veliki problem čovečanstva danas i to je razlog što se u svetu svakodnevno sprovodi ogroman broj istraživanja koja se bave proučavanjem dejstva alkohola na ljudski organizam, ispitivanjem uzroka i mehanizama stvaranja zavisnosti, sastava i jačine raznih vrsta alkoholnih pića…
Danas vam predstavljamo vedriju stranu tih istraživanja, tj. neke od razloga koji govore u prilog stavovima ljubitelja dobre “kapljice”, prema kojima alkohol baš i nije toliko poročan koliko se tvrdi. Naravno, potrebna je velika samokontrola da biste pili famoznu jednu čašu vina dnevno. Uz to, pitanje je koliko su rezultati ovakvih istraživanja pouzdani (istraživanja svojstava alkoholnih pića često finansiraju upravo njihovi proizvođači), a i ona narodna, po kojoj je “bolje sprečiti nego lečiti” nije bez osnova.
No, uz izvesnu dozu rezerve, ipak pročitajte redove koji slede – u krajnjoj liniji, imaćete čime da zapušite usta vašoj lepšoj polovini na prvoj sledećoj slavi na koju odete, odnosno posle nje.
Jedna nedavna japanska studija pokazala je da muškarci koji popiju po tri čaše (!!!) vina dnevno imaju za tri poena (wow!!!!!) veći koeficijent inteligencije od trezvenjaka. Zaključak – ljudi koji piju pametniji su od onih koji ne piju?! Tja, onima koji vole da popiju verovatno i nisu potrebna istraživanja da ih ubeđuju u ispravnost iznetog zaključka – oni obično veruju u njega i bez specijalnih dokaza i ubeđivanja.
Neke od grickalica koje se služe uz piće su dobre za zdravlje (!!!!!!!). Naučnici sa Univerziteta Njujorka otkrili su da su fitosteroli, kojih ima u izobilju u kikirikiju, korisni u borbi protiv malignih oboljenja.
Sledeći zaključak bismo, kada bi nas neko pitao iz koje zemlje dolazi, verovatno pripisali Nemcima ili Česima. On, međutim, dolazi iz Kanade – grupa tamošnjih naučnika kaže: krigla piva na dan i nema katarakte. Oni su ustanovili da antioksidanti u fermentisanom sladu održavaju vitalnost ćelija oka koje odumiru ukoliko ne dobijaju odgovarajuće materije potrebne za ishranjivanje.
Još o pivu: pivo sprečava zakrčenje arterija. Jedna studija koja se bavila proučavanjem antitela pokazala je da su određeni sojevi mikroorganizama uobičajenih za pivo u stanju da svare ćelije koje stvaraju masno tkivo.
A sad, malo o vinu: italijanski chianti je veoma bogat flavonolom, koga inače ima najviše u svežem voću i povrću. Ova supstanca, prema nekim tvrdnjama, “bilduje” vaš imunitet više nego redovne vežbe, zdrava hrana i san (za koji se zna koliko blagotvorno deluje na imunitet). Dobro, možda su te procene malo preterane, ali to da flavonol pomaže imunitetu nepobitno je dokazano. Prema tome, nemojte se nervirati što je voće i povrće tako skupo – samo obezbedite dovoljne količine chiantija i ne berite brigu.
Za kraj smo ostavili hardcore – ono što sledi (ne sama činjenica, nego način na koji je prezentovana, koji nas nepogrešivo vodi do samih proizvođača kao “odašiljača” informacije) moglo bi se podvesti i pod “bizarno”: viski sadrži antioksidante koji neutrališu slobodne radikale. Potonji su ozloglašeni zbog potvrđenog podsticajnog dejstva u izazivanju malignih oboljenja. Antioksidanti, takođe, zaustavljaju rast malignih ćelija, a nekada su čak u stanju i da izazovu njihovu regresiju. Pored toga, viski je bogat i vitaminima B grupe (!!!!!!!!!, ponestaje nam uzvičnika), koji pomažu metabolizmu. Sad znamo zašto Škoti i Irci uvek izgledaju onako sveže i modro u licu, sa divnim rumenim nosevima i ušima.
E kad smo već prešli na bizarnosti, da i završimo u tom stilu. Sve u svemu, ako ste do sada i bili straight, vreme je da prestanete sa tom štetnom navikom i, kao svaki normalan čovek (i Srbin), počnete da pijete. U to ime, živeli!
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com