Bez pušenja

Izgleda da je strastvenim pušačima i onima koji tu naviku upražnjavaju manje strasno sasvim odzvonilo. Skoro sve zemlje Evropske unije istakle su strogu zabranu pušenja na javnim mestima. A za pušače koji ne poštuju ovu odluku predviđene su drastične kazne. Ukoliko želite da putujete, možete, ali zakon protiv pušenja morate da poštujete. Inače…
Nepoštovanje zabrane pušenja povlači za sobom rigorozne kazne. Ako ste mislili da je 5.000 dinara za pušenje na mestu gde je to zabranjeno mnogo, dovoljno je pogledati ostale primere da bi se shvatilo koliko ta kazna zapravo nije ništa! Kako ćete biti šik u zemlji koja je izmislila mnoge šik stvari, pa i specifičan način držanja cigarete ne znamo, ali ukoliko vas sa zapaljenom cigaretom uhvate u francuskom pozorištu, javnoj ustanovi ili bolnici, kazna koju ćete platiti iznosi celih 450 evra. Ništa blaža kazna nije ni u Grčkoj. Tamo je cena pušenja utvrđena na sumi od 500 evra. Gde su nestala ona vremena kada se u Grčkoj provodilo, pevalo, psovalo, vikalo, kada su se tanjiri razbijali na prvi zvuk buzukija… Nigde. Sve je i dalje tamo, samo je pušenje na određenim mestima postalo zabranjeno. Pored toga, za nepoštovanje zakona u Grčkoj, pored novčane kazne, za pušače je predviđena i zatvorska kazna do tri meseca. Što se tiče Irske, kazna za onoga ko bude uhvaćen da puši u pabu ili restoranu iznosi 3.000 evra! Baš koliko i za pušenje u podzemnoj ili autobusu.
Danas je u Italiji zabranjeno zapaliti cigaretu uz čašu vina ili espreso, jer je lepše potrošiti kaznu od 275 evra u kafiću ili u prodavnici nego je staviti u državni budžet. Kazna za one koji puše u blizini dece ili trudnica iznosi celih 550 evra. Što se tiče Holandije, zemlje seksualnih i svih ostalih sloboda, i tu postoji veoma rigorozan odnos prema pušačima. Gde god da je pušenje zabranjeno, a to je gotovo svuda, uključujući radno mesto i prevoz, zapaljena cigareta staje 2.400 evra.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com