Da li se sećate kako ste se osećali pred neki javni nastup, takmičenje, ispit, ili pred prvi poljubac ili prvi seksualni odnos? Reklo bi se da je svim tim situacijama zajednička – trema. Ona se javlja svaki put kada se nalazimo u nekoj novoj a za nas veoma važnoj situaciji, i veoma ju je teško pobediti. Ali, nije ni nemoguće, i to treba uvek imati na pameti, bez obzira na okolnosti koje na prvi pogled možda i ne rade u našu korist.
Iako su navedene situacije veoma različite, trema objedinjuje njihove zajedničke karakteristike. Treba da se predstavimo u što boljem svetlu, izloženi smo pogledima, kritici i sudu drugih ljudi, a iako želimo da se pokažemo pred drugima, strahujemo od toga kako će nas oni proceniti. Znaci treme su uzbuđenost, „opsednutost“ događajem kroz koji treba da prođemo, kao i zabrinutost za njegov ishod. Pre samog događaja javljaju se crvenilo lica, lupanje srca, znojenje ruku, podrhtavanje glasa i suvoća usta. Sećate se svega toga, sigurno.
Sve to, naravno, može da nas „blokira“ u datom momentu, ali ako se ovi simptomi javljaju u blažoj formi, mogu da imaju veoma pozitivno dejstvo. Oni omogućavaju da maksimalno angažujemo svoje snage i da damo sve od sebe onda kada je to najbitnije. Da bismo pojačali pozitivna svojstva treme, a umanjili njen negativan uticaj, treba da se dobro pripremimo za situaciju koja nas čeka, isplaniramo vreme posvećeno pripremama, pa čak i da „isprobamo“ situaciju od koje strepimo.
U prevazilaženju treme katkad ume da bude najvažnije posedovanje realnih očekivanja. To podrazumeva dobro poznavanje sopstvenih mogućnosti (što se postiže analizom dosadašnjih rezultata) i postavljanje cilja koji je za nas ostvarljiv. Kada se situacija postavi na takav način, ostaje samo da sami sebi poželimo sreću.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com