U prošlom prilogu opisali smo sledeće stavke: Subject, Oslovljavanje, Dužina mejla i Sadržaj mejla, i kao što smo i obećali, nastavljamo.
Velika slova. Izbegavajte pisanje svim velikim slovima. Time se obično podrazumeva da vičete, a i nepreglednije je i teže za čitanje. Upotreba uzvičnika takođe podrazumeva vikanje i ljutnju.
Poverljivost. Svaki mejl tretirajte kao strogo poverljiv. Ukoliko vam je neko poslao informaciju ili kakvu ideju mejlom, nemojte pomisliti da to podrazumeva i dozvolu za širenje poslane informacije, bilo privatno, bilo objaviti je javno. E-mail je „jedan za jednog“ (one to one) i akko nije naglašeno da se sadržaj poruke može koristiti i prosleđivati, svaki mejl smatrajte napisanim u „deset prstiju za dva oka“ i ne širite priču.
Potpis. Iako se vidi ko šalje mejl, obavezno se potpišite.
Reply. Kada odgovarate na mejl, potrudite se da citirate, tj. ostavite samo one delove na koje odgovarate.
Slanje grupi ljudi. Ukoliko šaljete jedan isti mejl većem broju ljudi, koji se mogu poznavati ili ne (krajnje nebitno), nemojte to činiti upisivanjem adresa u polje CC (carbon copy) programa za slanje mejlova. U tom slučaju svako od primalaca videće i adrese ostalih kojima je isti mejl upućen. Ovo može biti neprijatno s obzirom na to da ne vole svi ljudi da im adrese budu objavljene javno. Stoga, uvek koristite BCC (blind carbon copy). Tako će svaka osoba videti samo dve e-mail adrese: vašu i svoju. Inače, slanje poruka ogromnom broju ljudi, ukoliko nemate ozbiljan razlog za tako nešto, smatra se spam-om.
Provera. I na kraju, pošto ste napisali mejl, nije na odmet proveriti ga i ispraviti eventualne pravopisne, gramatičke i interpunkcijske greške.
Da biste sve ovo naučili i primenjivali, trebaće vremena. No, ne zaboravite da su svi nekada bili Internet početnici.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com