Pošto je upravo vrat mesto na kome medicinsko osoblje opipava puls, a giljotina oduzima život, nije čudo što je čuvanje vrata pitanje života i smrti. Činjenica je, međutim, da većina nas vrat smatra manje važnim delom tela, koji nam služi isključivo kao nosač glave, pa se ne obaziremo mnogo na njega. Čak i da jeste tako – da nam samo drži glavu na ramenima, trebalo bi da mu odamo priznanje za to, jer nije lako celog života nositi teret težak oko četiri i po kilograma.
No, vrat ne samo da nam podržava glavu i omogućava da je okrećemo na sve strane već su u njemu smešteni organi, arterije i žlezde koji sprovode vazduh do naših pluća, transportuju kiseonik do mozga i regulišu metabolizam. A kako mu vraćamo ove životno važne usluge? Tako što više čak ni kravatu ne vezujemo oko njega!
U suštini, na vrat obraćamo pažnju jedino onda kada nas zaboli, kada se na njemu ili u njemu dešava nešto što nas iritira, kada dobijemo upalu grla ili se posečemo prilikom brijanja. Ukratko, kad se s njim desi nešto što može da nam upropasti dan ili, u najboljem slučaju, kragnu nove košulje. A posekotine od brijanja umeju da budu i te kako neprijatne, bez obzira na razlog zbog kojeg vam je ruka zadrhtala dok ste prinosili brijač licu. Nažalost, posekotine prilikom brijanja ne mogu se sasvim izbeći – oštra ivica žileta neizbežno klizi po koži, a kada naiđe na neku od zakrivljenih površina na vašem vratu, ostavlja bolne tragove. Ipak, možete da se potrudite da takvih incidenata i prolivanja krvi bude što manje.
Ako vam se dogodi da se posečete, očistite povređeno mesto (vodom, a po potrebi i alkoholom), a zatim ga namažite vatom natopljenom kapima za nos. Neke vrste kapi sadrže materije koje sužavaju krvne sudove pa bi trebalo da zaustave krvarenje u roku od pet minuta, što je veoma važno ako nekud žurite.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com