Ako je vaš posao takav da ste satima prikovani za radni sto i sedite pred monitorom računara, jasno je zašto vas uveče, kada dođete kući, boli svaka, pa i najmanja koščica u telu. Takođe je jasno da, ukoliko vam je stalo do vašeg zdravlja, morate nešto promeniti u pristupu – ne samo što možete ozbiljno (a ponekad i trajno) narušiti svoje zdravstveno stanje već i vaša produktivnost može opasti.
Nekoliko minuta koje ćete svakoga dana posvetiti “osvežavanju” vašeg tela mora za vas postati imperativ. Brojna istraživanja govore o tome da ljudska koncentracija može biti na visokom nivou otprilike tri četvrtine časa, posle čega neminovno opada (uostalom, ni školski čas ne traje slučajno baš toliko koliko traje).
Osim toga, poznato je da je dug rad za računarom, naročito ako se radi o “kritičnim” poslovima ili procesima, izrazito stresan i da izaziva veliku napetost. Kratak predah može pri dugim i zamornim poslovima pomoći da se začas povratite i ponovo budete u stanju da se usredsredite na problem kojim treba da se bavite.
Evo kako može izgledati vaših “pet minuta za masažu”. Pre nego što bilo šta počnete da radite, okrenite leđa ekranu i zaboravite na trenutak na posao!
1. Zatvorite oči i vrhovima prstiju, redom, blago pritiskajte spoljašnje ivice očne duplje, potom predeo između očiju i najzad duž vilične kosti.
2. Nekoliko puta pređite dlanom po vratu – prvo u jednom, potom u drugom smeru. Posle toga, uz blag pritisak, krenite vrhovima prstiju od korena nosa i pod uglom od 45 stepeni idite prema vilici.
3. Vrhovima prstiju snažno pritisnite slepoočnice; izmasirajte glavu kružnim pokretima.
Eto, glavu smo sredili. Sad prelazimo na protezanje – vrlo značajno ako želite da izbegnete bolove u leđima, rukama, nogama.
1. Ukrstite prste i što više možete pružite ruke iznad glave, potom malo u levu, pa u desnu stranu.
2. Držite se za naslon stolice i pritom se izvijte što više možete najpre na jednu, potom na drugu stranu.
3. Ispružite jednu, pa drugu nogu, nagnite se i dohvatite članak.
4. Stavite dlanove na ramena tako da laktovi budu pravo ispred vas. Kružite njima deset puta u jednom, pa u drugom smeru.
5. Ispružite ruke ispred sebe. Stisnite pesnice najjače što možete i držite ih nekoliko sekundi. Potom ih otvorite i opustite ruke. Ponovite ovu vežbu nekoliko puta.
Vodite računa i o vidu. Predugo gledanje u računarski monitor može oslabiti vaš vid. Naše oči trepću ređe kada posmatramo monitor, pa se zbog toga i ređe osvežavaju suzama, koje su neophodne kako bi kapak nesmetano i bez grebanja prelazio preko oka. Usled predugog vremena provedenog pred monitorom, to može izazvati svrab, crvenilo, pa i ozbiljnije reakcije.
Pokušajte da bar jednom u sat vremena na dva-tri minuta zatvorite oči, ili izađete iz prostorije sa komjuterom i gledate u nešto mirno, što će vas osvežiti i opustiti – idealne su hladne boje, naročito plava i zelena (za “odmaranje” očiju savršeni su prirodni predeli – šume, more, reka i sl).
Ne treba zanemariti ni uticaj zračenja. Premda je elektromagnetno polje današnjih monitora vrlo malo, ono ipak postoji i nije dobro izlagati mu se duže nego što je potrebno (što, uostalom važi za svu elektroniku). Postarajte se da monitor bude udaljen od vaših očiju barem oko 45 cm – ovo shvatite kao minimum, a ako je moguće (naročito ako imate veliki monitor) neka to rastojanje bude i veće. Još jednom: mislite na svoje zdravlje!
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com