Da, da, izgleda da snovi o kućici u cveću i dvorištu punom sitne dece nisu rezervisani samo za dokone udavače…
Suprotno uvreženom shvatanju po kojem žene „prirodno“ traže dugoročne životne saputnike, dok muškarci, isto tako i toliko „prirodno“, nisu baš najskloniji monogamiji, jedno američko istraživanje je utvrdilo da pripadnici oba pola, zapravo, traže dugoročne veze. Gotovo svi studenti na kojima je sprovedeno istraživanje, kako muškog, tako i ženskog pola, izjavili su da žele da se jednom „skrase“, te da bi bilo idealno da se to dogodi u roku od narednih pet godina.
Štaviše, nije bilo znatnijih razlika čak ni u broju partnera koje muškarci i žene žele da imaju u životu (šta god!). Ovakvi rezultati udaraju u same temelje tzv. teorije seksualnih strategija, zasnovanoj na evolucionističkim pretpostavkama, prema kojoj muškarci traže kratkoročnije seksualne partnere nego žene.
Prema toj teoriji razlog takvom ponašanju pripadnika jačeg pola je, donekle, i u tome što oni obično unose mnogo manje napora u roditeljstvo i porodični život, za razliku od žena koje su čak i biološki mnogo opterećenije, budući da prolaze kroz trudnoću, porođaj i dojenje. Sa druge strane, poslednje istraživanje zastupa tezu da, iako „seks na brzaka“ i „veze za jednu noć“ nisu ništa neobično u ljudskoj istoriji, ovakvi izleti nemaju naročit uticaj na razvoj strategije „parenja“ ni za muškarce ni za žene.
Autorka istraživanja Lin Miler (Lynn Miller), sa univerziteta USC u Los Anđelesu, kaže: „Podaci do kojih smo mi došli pokazuju da i muškarci i žene žele da izlaze neko vreme, a potom da pronađu dugoročnog partnera.“
Rezultati njenog istraživanja se od sličnih studija razlikuju prevashodno u korišćenim metodama. To se posebno odnosi na istraživanje kojim je ustanovljeno da muškarci, u proseku, za 30 godina žele da imaju 16 seksualnih partnera, dok žene žele da imaju četiri. Lin Miler objašnjava da je problem u statistici: upotreba proseka često može da da prilično nepouzdanu sliku stvarnih rezultata, jer se prosek znatno povećava za celu kategoriju čak i ako vrlo mala manjina muškaraca želi dvadesetak ili čak više partnerki.
Ona je zato, u svom istraživanju, pitala 266 studenata koliko bi, idealno, želeli da imaju seksualnih partnera – kratkoročno i dugoročno. Slično prethodnim istraživanjima, muškarci su, u proseku, želeli znatno više i kratkoročnih i dugoročnih partnerki nego žene. Međutim, pomnijim ispitivanjima, utvrđeno je da „prosek“ u muškom slučaju baš i ne odražava tipičnu situaciju. Konkretno, po ovom istraživanju, muškarci su prosečno želeli 10 partnerki u životu. Međutim, tri četvrtine njih je navelo manji broj. Slično je i sa ženama: prosek je 4 partnera, ali je 70% njih navelo manji broj.
Da budemo sasvim precizni, većina, i žena i muškaraca, izjavila je da u sledećih 30 godina žele – samo jednog partnera! Čak 99% druge grupe od 346 studenata reklo je kako jednom u životu želi da ima monogamnu vezu, a najčešće su za to navodili rok od pet godina. Premda su muškarci želeli više seksualnih partnera nego žene pre nego što „obese kopačke o klin“, razlike među njima ipak nisu bile velike.
Lin Miler zaključuje: „Ovi rezultati pokazuju da su muškarci i žene sličniji nego što se to obično misli“, suprotstavljajući se na taj način teoriji seksualnih strategija. I jedni i drugi, prema Milerovoj, imaju isti cilj: pronaći pravu osobu sa kojom će podeliti svoj život.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com