Kako do samopouzdanja

Vreme i iskustvo su stavke koje su potrebne da bi se steklo samopouzdanje. Ipak, na svom primeru i pomoću nekoliko korisnih saveta možete pronaći najbolji način da svom detetu ojačate sigurnost u sebe kako bi se bez straha moglo suočiti s mnogim manje ili više problematičnim situacijama koje svakoga od nas čekaju u životu. Nikada nemojte omalovažavati svoje dete. Od malih nogu mu pružajte šansu da se dokazuje, pomažite mu da izgradi takmičarski duh i naučite ga da se suoči sa svojim strahovima.
Čak i u šali izbegavajte izjave kao što su: „Kako si glup!“, ili „Ti si nesposoban!“ Tako ćete samo stvoriti veću nesigurnost kod deteta i umanjiti njegove vrednosti. Bilo da su u pitanju dečje igre ili sport, nikada nemojte zaboraviti da pohvalite trud svoga deteta. Takmičarski duh je nešto što se neguje, a to možete postići kroz razne sportove. Tako ćete ga naučiti da prevaziđe strah od dokazivanja i da više veruje u sebe i svoje sposobnosti. Razgovarajte sa svojim detetom o stvarima koje ga plaše. Postepeno ga suočavajte sa situacijama koje izbegava i pokažite mu da je njegov strah bezrazložan, a čak i ako ima razloga da bude uplašeno, trudite se da racionalizujete njegov strah.
Nije dobro kada dete u roditelju vidi velikog zaštitnika – bolje je ako se od malih nogu navikava na to da se oslanja i na druge. Zato ga pustite da ponekad sam snosi posledice i da ne beži od odgovornosti. Da bi vaše dete više verovalo u sebe, važno je da ima optimističan pogled na svet. To u najvećoj meri zavisi od ponašanja roditelja i stava koji oni imaju prema svetu. Zato uvek pozitivno utičite na njega, podstičite ga na razne načine da ne odustaje od nekih svojih želja, pružite mu podršku u rešavanju problema i pomozite svom detetu da istraje u svim svojim ambicijama. To je najbolji i najsigurniji način da vaše dete u kasnijem periodu nema problema s nedostatkom samopouzdanja.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com