Nedostatak sna je poguban, naročito za muškarce

Čak i neveliki nedostatak noćnog odmora može se pogubno odraziti na zdravlje. Kako su ustanovili naučnici sa Univerziteta Pensilvanije, prilikom šest časova sna dnevno umesto osam, kod dobrovoljaca su se pokazivali znaci neispavanosti, a u krvi se povećavao nivo supstancija vezanih za bolesti sistema srca i krvnih sudova i za dijabetes.

Ovo istraživanje bilo je sprovedeno od strane istraživačkog tima pod rukovodstvom profesora psihijatrije Aleksandrosa Vgoncasa (Alexandros Vgontzas). Zajedno sa kolegama iz nacionalnih instituta za zaštitu zdravlja, on je posmatrao 25 dobrovoljaca, koji su se saglasili da u laboratoriji za proučavanje sna provedu dvanaest dana. Prva četiri dana, spavali su po osam časova, a ostatak perioda – po šest.

Posle nedelje neprospavanosti, sprovedena su istraživanja kvaliteta noćnog sna i pospanosti tokom dana. Osim toga, bila je utvrđivana i aktivnost izvesnih hormona i testirana je pažnja i sposobnost usredsređivanja. Kao što se i očekivalo, san je kod ispitanika nastupao brže, oni su spavali dublje, a rezultati testova na sanjivost tokom dana i testovi koncentracije izmenili su se nagore.

Osim toga, kod dobrovoljaca je bilo moguće zapaziti i povećanje nivoa interleukina-6 za 40-60%, a kod muškaraca je, osim toga, za 20-30% povećan i nivo supstancije koja je poznata kao faktor nekrotičnih promena. Ova jedinjenja smatraju se markerima upale, a njihov nivo može se povećavati usled trauma raznih vrsta. Ovi rezultati mogu se smatrati nepovoljnim, naročito za muškarce.

Naučnici su primetili da su se žene prilagođavale neispavanosti bolje nego muškarci. Tako je kod njih faza dubokog sna, u proseku, trajala 70 minuta, dok je, istovremeno, kod muškaraca trajala samo 40 minuta. Zajedno s tim, profesor Vgoncas utvrdio je da čak i dvočasovni manjak sna treba smatrati ozbiljnim problemom, a ne odnositi se prema snu punog, osmočasovnog trajanja kao prema prijatnom „bonusu“, kakvog se mišljenja pridržavaju mnogi naučnici.

Rezultati ovog istraživanja bili su predstavljeni na zasedanju Društva endokrinologa koje je nedavno održano u San Francisku.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com